IŞIK: “BU İÇİNDE OLDUĞUMUZ SÜREÇ BİZİM SANAYİCİMİZİN MORALİNİ BOZMASIN”

Ocak 15, 2014  

2

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Sanayi Odası Meclisi’nde konuştu.

– Bakan Işık:
– “Bu ülke, pek çok vesayet makamı kurumunu artık olması gereken noktaya çekti. Devlet içerisindeki bu yapılanma mutlaka tasfiye edilecek”
– “Türkiye bu süreçten demokrasisini de ekonomisini de güçlendirmiş olarak çıkacak. Buna hiç tereddütünüz olmasın”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bu ülke, pek çok vesayet makamı kurumunu artık olması gereken noktaya çekti.  Devlet içerisindeki bu yapılanma mutlaka tasfiye edilecek” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Meclisi Toplantısında konuşan Işık, Türkiye’nin inandığı ve güvendiği bir liderle ve istikrar ortamında çok önemli ve başarılı adımlar attığını belirtti.

Türkiye’nin istikrarı yakaladığında ve güçlü bir liderle tanıştığında büyük hamleler yaptığını ifade eden Işık, “Cumhuriyetin kuruluşu bunun en güzel örneğidir. Daha sonra Demokrat Parti süreci bunun en güzel örneğidir. Adalet Partisi’nin o yakaladığı ve birinci dönemdeki süreç bunun örneğidir. Rahmetli Özal dönemi bunun örneğidir. En son 2002’de yakalanan istikrar ve Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti iktidarı da bu örneğin son halkası olmuştur” diye konuştu.

Işık, Kocaeli’nin 2002 yılında 1 milyar 200 bin dolarlık ihracat yaptığını anlatarak, şu an 18 milyar doların üzerinde ihracat rakamına ulaştığını vurguladı.

– “Türkiye artık dümensiz bir gemi değil”

Türkiye’nin söz konusu dönemde 36 milyar dolar olan ihracat rakamının da 152 milyar dolar seviyesine ulaştığını dile getiren Işık, şöyle devam etti:

“3 bin 300 dolar olan kişi başı milli gelir, 10 bin 500 dolar seviyesine geldi. 230 milyar dolar civarında olan Gayri Safi Milli Hasıla 800 milyar dolar eşiğine geldi. Bütün bunlar hakikaten bir başarı ama bunları biz hiçbir zaman yeterli görmüyoruz. Türkiye artık dümensiz bir gemi değil. 2023 yılında bizim için çok değerli bir tarihte çok önemli hedefleri gerçekleştirmek üzere planını programını yapmış bir hükümet var. 2023 yılında Türkiye’de mutlaka 2 trilyon dolar Gayri Safi Milli Hasılaya ulaşmak istiyoruz. 2023 yılında kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolar seviyesine çıkarmak istiyoruz. 2023 yılında ihracatımızı 500 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Tabi bunu yapabilmek için de bütün bunları destekleyecek en önemli unsur da 2023 yılında gayri safi milli hasılamızın yüzde 3’ünü Ar-Ge harcamalarına ayırmak istiyoruz. Türkiye artık bu hedeflere kilitlenmiş durumda bu hedeflerle ilgili de yoluna dolu dizgin devam ediyor.”

– “Bu yapılanma mutlaka tasfiye edilecek”

Bakan Işık, Türkiye’nin konjonktür olarak bazı sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, “Bu içinde olduğumuz süreç bizim sanayicimizin moralini bozmasın. Türkiye nice böyle sıkıntılı süreçleri atlattı. 10 sene önce olsaydı, bu krizin onda biri çıksaydı piyasalar allak bullak olurdu. İnsanlar acaba yarın ne olacak endişesiyle hareket ederlerdi” dedi.

Sanayicilerin, “kalıcı bir hasar olur mu?” diye düşünmemesini istediklerine dikkati çeken Işık, “Bugünler de geçer. Allah’ın izniyle Türkiye hedefine dolu dizgin devam eder. Bundan hiç tereddütünüz olmasın. Ne badireler gördü bu ülke. Bu ülke, pek çok vesayet makamı kurumunu artık olması gereken noktaya çekti.  Devlet içerisindeki bu yapılanma mutlaka tasfiye edilecek ve ülke bu süreçten şunu net olarak söylüyorum, Türkiye bu süreçten demokrasisini de ekonomisini de güçlendirmiş olarak çıkacak. Buna hiç tereddütünüz olmasın” ifadesini kullandı.

1