BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI IŞIK, BURSA’DA

Ocak 25, 2014  

 

IMG_2184

Işık: “Türkiye, otomotiv testi noktasında yurt dışına çok ciddi paralar ödüyor”

“Arzumuz, hedefimiz; otomotiv test merkezini bir an önce Bursamıza ve ülkemize kazandırmak ve bu noktada yurt dışına ödediğimiz dövizi azaltmak”

 

 

Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nu, Atatürk Caddesi’ndeki tarihi Valilik binasında ziyaret eden Işık, yaptığı konuşmada, Bursa’nın üretim ve ihracat bakımından Türkiye’nin en önemli illeri arasında yer aldığını, özellikle otomotiv ile tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde önemli başarılar elde ettiğini söyledi.

 

İlin, üretimdeki potansiyeli ve başarılarına son yıllarda inovasyon ve markayla büyümeyi de ilave ettiğini dile getiren Işık, üretim ve ihracattaki başarılarını sürdüreceğine olan inançlarının tam olduğunu anlattı.

 

Işık, Bursa’da kurulması planlanan otomotiv test merkezine de değinerek, şöyle konuştu:

 

“Türkiye, otomotiv testi noktasında yurt dışına çok ciddi paralar ödüyor. Türk Standardları Enstitüsünün (TSE), Yenişehir’de bir otomotiv test merkezi yapımıyla ilgili çalışmaları var. ‘Bu çalışmaları daha nasıl hızlandırırız , bu otomotiv test merkezinin ve onunla birlikte yapılacak diğer müştemilatı nasıl bir an önce hayat geçiririz?’ Bununla ilgili Valimiz ve diğer arkadaşlarımızla bir değerlendirme toplantısı, bir çalışma yapacağız. Arzumuz, hedefimiz; otomotiv test merkezini bir an önce Bursamıza ve ülkemize kazandırmak ve bu noktada yurt dışına ödediğimiz dövizi azaltmak.”

 

Bursa’nın, Türkiye’nin ihracatı ithalatından fazla nadir illerinden biri olduğuna dikkati çeken Işık, bunun, ilin önemini ortaya koyan göstergelerden olduğunu sözlerine ekledi.