BİLİŞİM VADİSİ VÜCUT BULUYOR…

Ağustos 20, 2014  

10

Plan onay süreci tamamlanan Bilişim Vadisi’nde 3 milyon metrekarelik alanın tamamı projelendirildi.

10 bin metrekarelik kapalı ofis alanı ile Türkiye’nin en büyük Kuluçka Merkezi’ni bünyesinde barındıran Bilişim Vadisi, TÜBİTAK Prototip ve Test Merkezi, TİM ortaklığıyla kurulan İnovasyon Merkezi ile birlikte toplam 70 bin metrekarelik kapalı alan için ruhsat alımı aşamasına geldi.

Ağustos ayı sonu itibariyle 1. Etabın 1. Kısmının inşasına başlanacak.

Eş zamanlı olarak, tüm Teknoloji Geliştirme Bölgesi alanının altyapı inşasına start verilecek.

Bilişim Vadisi’nde Türkiye ve dünyanın önde gelen teknoloji firmaları yer alacak.

VADİ’DE ÜNİVERSİTELERE ÖZEL ÖNEM

Sektör odaklı stratejilerin yanı sıra Koç ve Sabancı Üniversiteleri ile başlatılan “Üniversitelerin Bilişim Vadisi Yapısına Entegrasyonu” çalışmaları kapsamında, Vadi’de “Çok Üniversiteli Ortak Araştırma Projeleri” odaklı yeni iş modelleri geliştiriliyor.

TEKNOLOJİ VE İNOVASYON ÜSSÜ OLACAK

Bilişim Vadisi’nde alanında uzman ulusal ve uluslararası üniversitelerin ve Sanayicilerin işbirliğinde Tematik İnovasyon Merkezlerinin kurulması planlanıyor.

Bu sayede Bilişim Vadisi’nin teknolojinin ve yeniliğin üssü olması hedefleniyor.

Tematik İnovasyon Merkezi’nde Siber Güvenlik alanında uzman yabancı üniversitelerle de işbirliği yapılacak.  Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Bilişim Vadisi  buranın ana aktörleri olacak.

Bilişim Vadisi’nde ayrıca, Yüksek güvenlikli Türkiye’nin ilk switch Ar-Ge ve üretim faaliyetleri için özel bir ofis kurulacak.

Robot teknolojileri alanında Türkiye’nin önde gelen firmaları  Bilişim Vadisi’nde 3 bin metrekare üzerine kendi Ar-Ge merkezini kuracak.

Vadi, lojistik yazılımı alanında faaliyet gösteren firmaları da bünyesinde bulunduracak.