BİZİM MAYAMIZ KARDEŞLİK MAYASIDIR

Haziran 5, 2015  

Başlıksız-1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk ve Kürt ırkçılığına karşı olduklarını belirterek, “Bizim mayamız, kardeşlik mayasıdır” dedi.

Işık, Yukarı Hereke Mahallesi’nde düzenlenen mitingde, parti olarak ayrımcılığa izin vermediklerini, birlik ve beraberliği güçlendirmek için çalıştıklarını söyledi.

Yukarı Hereke’de yaşayanların Türkçülük ve Kürtçülük yapmak isteyenlere prim vermeyeceğini dile getiren Işık, halkın seçimlerde bunu göstereceğini kaydetti.

Türkiye büyüdükçe, kalkındıkça birilerinin rahatsız olduğunu ifade eden Işık, “Türkiye kalkındıkça herkes adeta AK Parti’yi düşürmek üzere proje hazırlıyor. Üç gün sonra tercihinizi yapacaksınız. Dört yıl boyunca AK Parti’nin güçlü şekilde yoluna devam etmesi mi yoksa koalisyon dönemine dönülmesini mi? Bunu oylayacaksınız” diye konuştu.

 “AK Parti güçlü olmalı ki Çözüm Süreci nihayete ersin”

Bakan Işık, AK Parti iktidarı öncesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki vatandaşların yaşadığı sıkıntılara değinerek, bir dönem derin devletle ve ırkçılarla uğraştıklarını, şimdi de Kürt ırkçılarıyla mücadele ettiklerini anlattı. Işık, şunları söyledi:

“Selahattin Demirtaş’ı dinliyorsunuz. ‘Tayyip Erdoğan seni başkan yapmayacağız’ diyor. Bu Demirtaş, Bahçeli’ye, Kılıçdaroğlu’na bir tek laf söylüyor mu? Peki Demirtaş’ın Erdoğan’la derdi ne? Kürtçe’yi serbest bıraktığı için mi Demirtaş, düşman oldu AK Parti’ye, Recep Tayyip Erdoğan’a? Büyük oyun var. Biz Türk ırkçılığına da Kürt ırkçılığına da karşıyız. Bizim mayamız, kardeşlik mayasıdır. Eğer bu ülkede birileri Türklük, birileri de Kürtlük derse Allah muhafaza toplum ayrışır.”

 “HDP’nin güçlenmesi, Çözüm Süreci’ni güçlendirmez”

Işık, Türkiye’nin gücünü kırmak için bir projeyle ortaya çıkan HDP’nin desteklenmemesi gerektiğini belirterek, “Öyle bir oyun oynanıyor ki akıl şaşıyor. Bu ülkede bütün riski göze alarak Çözüm Süreci’ni başlatan kim? Eğer bugüne kadar bütün zorluklara göğüs gererek Çözüm Süreci’ni başlatmasaydık, bugüne kadar daha kaç tane insanımız hayatını kaybedecekti? AK Parti zayıflarsa Çözüm Süreci güçlenebilir mi? AK Parti, güçlü olmalı ki Çözüm Süreci nihayete ersin, bir daha silahlar çıkarılmayacak şekilde gömülsün” dedi.

Çözüm Süreci’ni başlatan iktidara daha güçlü destek verilmesi gerektiğini ifade eden Fikri Işık, AK Parti’den vazgeçilmemesini isteyerek, “Çözüm Süreci’nin sonuçlanması için AK Parti’yi destekleyin. HDP’nin güçlenmesi Çözüm Süreci’ni güçlendirmez. AK Parti’nin zayıflaması, Çözüm Süreci’ni zayıflatır. Kardeşlik kazansın istiyorsanız adres, AK Parti, birlik ve beraberlik kazansın istiyorsanız adres, AK Parti. Eğer daha güçlü bir Türkiye istiyorsanız adres, AK Parti” değerlendirmesinde bulundu.