“BREZİLYA’DAKİ YÜKSELİŞİN SORUMLUSU DA TAYYİP ERDOĞAN MI?”

Mart 6, 2015  

Bütün vizyonunu, amacını ve gayesini Recep Tayyip Erdoğan’ı ve AK Parti’yi eleştirmeye hasretmiş bazı köşe yazarları, hemen bu işi Türkiye’nin iç tartışmalarına bağladılar. Eğer bu iş sadece Türkiye’nin iç tartışmasıyla oluyorsa Brezilya’daki yükselişin sorumlusu da Tayyip Erdoğan mı? Makedonya’daki ve diğer ülkelerdeki döviz artışının sorumlusu da Recep Tayyip Erdoğan mı? AK Parti iktidarı mı”

Başlıksız-1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gölcük Adalet Sarayı binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, devletin en önemli işlevlerinden birisinin de adaleti temin etmek olduğunu belirterek, adaletin olmadığı hiçbir devletin, varlığını kalıcı olarak sürdüremeyeceğini söyledi.

Adalet hizmetinin, devlete yakışan mekanlarda verilmesinin öncelik konusu olduğunu ifade eden Işık, Gölcük’ün adalet sarayı konusundaki talebinin, yer bulunmasının ardından çözüldüğünü kaydetti.

Işık, Gölcük’e yapılan ve gerçekleştirilecek hizmetlerden bahsederek, Gölcük’ü her alanda Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri yapmak için çalıştıklarını bildirdi.

 “Brezilya’daki yükselişin sorumlusu da Tayyip Erdoğan mı”

Dolar kurundaki yükselişi değerlendiren Işık, şunları kaydetti:

“Birkaç gündür dövizde birkaç hareketlilik var. Bütün vizyonunu, amacını ve gayesini Recep Tayyip Erdoğan’ı ve AK Parti’yi eleştirmeye hasretmiş bazı köşe yazarları, hemen bu işi Türkiye’nin iç tartışmalarına bağladılar. Eğer bu iş sadece Türkiye’nin iç tartışmasıyla oluyorsa Brezilya’daki yükselişin sorumlusu da Tayyip Erdoğan mı? Makedonya’daki ve diğer ülkelerdeki döviz artışının sorumlusu da Recep Tayyip Erdoğan mı? AK Parti iktidarı mı? Şu anda bölgemizde bu kadar büyük sıkıntı yaşanıyor ama Allah’a şükürler olsun ülkenin ekonomisi dimdik ayakta. Son günlerdeki döviz artışının da çok büyük oranda ABD’deki faiz artışı beklentisiyle güçlenen dolar karşısında diğer paraların, özellikle gelişen ülke paralarının değer kaybıyla ilgili olduğunu bilmeyen yok.”

Işık, gazetecilere döviz artışıyla ilgili dün yaptığı açıklamayı anımsatarak, şöyle devam etti:

“Bu dövizin yükselişi ekonomide kalıcı bir risk oluşturmuyor’. Bunun da 3 temel sebebi var. Bunlardan birincisi, Türkiye’nin kamu borcu döviz cinsinden değil. Döviz cinsinden kamu borcumuz çok az, onun için ülke ekonomisinde bir risk yok. İkincisi, hane halkının borcu döviz cinsinden değil. Döviz yükseldiği zaman hane halkının borcu otomatik olarak artmaz. Bunu anlattım ama bugün bakıyorum bazıları bu söylediğim cümleyi almışlar, bakan dedi ki ‘döviz artışı halkı etkilemez’. Elbette döviz artışı maliyet artışını getirirse bu halkı etkiler ama hane halkı borçluluğuyla halkı etkilemez arasındaki kavramı bilmeyen veya bildiği halde bunu inkar edenlere söyleyecek söz bulmakta zorlanıyorum.”

“Türkiye’nin kamu maliyesi sağlamdır”

“Evet tekrar ediyorum, Türkiye’de hane halkı borçlanmasında, biz dövizle borçlanmayı 2 sene önce durdurduk. Dedik ki hane halkı dövizle borç yapamaz. Şu anda hane halkı borcu Türk lirası cinsinden” diyen Bakan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda bir vatandaşın dövizle borcu olsa dövizin her artışı vatandaşın borcunu da yükseltir ama hane halkı Türk lirası üzerinden borçlanıyorsa dövizdeki artış, vatandaşın borcunu otomatikman arttırmaz ama elbetteki döviz yükselirse bunun yükselişinin maliyet olarak fiyatların artmasından dolayı halkı etkileyeceği açık fakat bu aradaki farkı anlamamakta ısrar eden maalesef bir medyamız var. Bunların vatandaşlarımızın insafına ve idrakine havale ediyorum. Evet Türkiye ekonomisi sağlam temeller üzerinde devam ediyor. Bu tip dalgalanmalar elbetteki geçici süre etki gösterebilir ama kalıcı bir risk oluşturmadığını bir kez daha vurguluyorum. Çünkü, Türkiye’nin kamu maliyesi sağlamdır. Döviz borcu da risk oluşturacak düzeyde değildir.”

Konuşmanın ardından Bakan Işık ve diğer protokol üyeleri, adalet sarayının temel atma butonuna bastı.

Temel atılmasının ardından Işık, Mecit Kavan İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret etti.