Bu kürsü iftira kürsüsü değildir

Kasım 21, 2011  

 Kocaeli Milletvekili Fikri Işık TBMM genel kurulunda CHP’nin verdiği önerge hakkında etkili konuşma yaptı.

 

Işık yaptığı konuşmada, CHP  grubunu da eleştirerek; “ CHP Meclise kendi verdiği önergeyi, kendi milletvkili arkadaşlarına vermeyi unutmuşlar ” diyerek CHP’nin düştüğü durumu da eleştirdi.

CHP’NİN UNUTKANLIK KOMEDİSİ T.B.M.M’YE DAMGA VURDUIşık; “CHP Meclise Kendi Verdiği Önergeyi Arkadaşına Vermeyi Unutmuş”

Fikri Işık şunları söyledi; “Konuşmama başlamadan önce hangi konu üzerinde konuşmam gerektiğini bir netleştirmek istiyorum. Zira, Cumhuriyet Halk Partisi dün akşam itibarıyla 122 numaralı bir önerge sundu. 122 numaralı önerge, Kocaeli’nin genel çevre sorunlarını içeren ve Meclis araştırması açılmasına ilişkin bir önerge. Daha sonra sabah “Biz bundan vazgeçtik, BHC’yle ilgili önerge sunuyoruz.” dediler ve önergelerini çekip yeni bir önerge verdiler ama arada küçük bir karışıklık olmuş, Sayın Milletvekilimiz -ki değerli bir arkadaşımız- Mehmet Hilal Kaplan’a son önergeyi vermemişler. Yani Cumhuriyet Halk Partisi, Meclise kendi verdiği önergeyi arkadaşına vermeyi unutmuş. Bunu herhâlde bir küçük hata olarak değerlendirelim ve Cumhuriyet Halk Partisinin Grubunun biraz daha dikkatli olmasını, milletvekilini burada mahcup duruma düşürmemesini tavsiye edelim. Şu anda daha ileri bir şey söylemek çok doğru değil ” dedi.

BHC UNUTULDU

Konuyla ilgili olarak konuşmasını sürdüren AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık; “ Ben, arkadaşımızın düştüğü durumun doğru bir durum olmadığını söylüyorum çünkü bakın, biraz önce, emin olmak için arkadaşlarımıza sordum, Meclis Kâtip üyelerine: “Önerge 122 numara mı, 124 numara mı?” “124 numara.” dediler. 124 numaralı önergede zaten BHC var. Şimdi, şu Mecliste 3 Milletvekili arkadaşımız konuştu, 2 tanesi lehte konuştu. “BHC” kelimesini söylediler mi? Söylemediler ” diyerek CHP’nin düştüğü durumu eleştirdi.

Fikri Işık; “ Kocaeli AK Parti iktidarından önce sanayi kenti olmuştur”

Konuşmasına Kocaeli’nin sanayi kenti olması ile ilgili eleştirilere de cevap vererek devam Işık; “ Evet, Kocaeli bir sanayi kenti. Kocaeli’nin sanayi kenti olmasıyla ilgili tercihi AK PARTİ İktidarı yapmadı. Bu tercih, 1950’li yıllarda yapılmış bir tercihtir. Maalesef, 70’lerde, 80’lerde ve 90’larda devlet toplumun hızına yetişemediği için, Türkiye bir çarpık sanayileşmeyle ve çarpık kentleşmeyle karşı karşıya kalmıştır. Bugün Türkiye olarak, bir bütün olarak ödediğimiz bedelin temeli budur ” dedi.

TORUNLARIMIZA KÜLFETLİ MİRAS BIRAKMAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

AK Parti olarak gece gündüz çalıştıklarını dile getiren Kocaeli Milletvekili Fikri Işık; “ Biz AK PARTİ olarak bu bedeli asgariye indirmek ve bize miras kalan bu külfeti torunlarımıza da miras bırakmamak için gece gündüz çalışıyoruz ” dedi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE SIFIR TOLERANS

Fikri Işık, konuşmasının devamında kirlilikle ilgili olarak net açıklamalar yaparak; hükümetin hassasiyetini belirtti. Işık şunları söyledi; “ Bizim, AK PARTİ İktidarı olarak kesinlikle hava kirliliğine, su kirliliğine ve toprak kirliliğine karşı toleransımız yoktur, bu konuda sıfır tolerans. Kim bu konuyla ilgili çevreyi kirletmeye yönelik bir faaliyete geçerse bedelini öder ve bugüne kadar da ödemiştir, bundan

sonra ödeyecektir. Son olayda da şu anda valiliğimiz TÜBİTAK’a incelemelerini yaptırıyor. Kendimiz de valimizle bizzat görüştük ve kesinlikle gözünün yaşına bakılmaması, verilebilecek kanunen en ağır cezanın verilmesi konusunda mutabıkız ve burada şunu çok açık ve net söyleyeyim: Hiçbir AK PARTİ teşkilat mensubu böyle bir göz yumma, görmezlikten gelme gibi bir talepte bulunmaz, bulunamaz ” dedi. 

İLGİNÇ BENZETME YAPARAK ELEŞTİRDİ

 Konuşmasına MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’a da cevap vererek devam eden Fikri Işık şunları söyledi; “ Asla böyle bir şey mümkün değildir. Ama arkadaşlar… İki görmeyen karşılıklı dolma yiyorlarmış. Bir tanesi diğerine demiş ki: “Ya, niye iki iki yiyorsun? Tek tek ye.” “Ya, sen de görmüyorsun, ben de görmüyorum. Nereden biliyorsun iki iki yediğimi?” demiş. “Ya, ben öyle yiyorum da seni de öyle yiyor zannediyorum.” demiş. Şimdi, siz daha önceki iktidar dönemlerinde, daha önce bugün AK PARTİ teşkilat mensuplarını suçlayan arkadaşlarımızın mensubu olduğu partiler döneminde hangi kriterlere göre işlerin verildiğini biz çok iyi biliyoruz, hele hele Kocaeli’de. Bunu depremden önce de, sonra da çok yaşadık ” dedi.

 

Işık; “ Dilovası OSB’ye Bizden Önceki İktidar İzin Vermiştir ”

Dilovası OSB’nin önceki iktidarın izniyle kurulduğuna dikkat çeken Fikri Işık; “ Bugün Dilovası’ndaki ıslah organize sanayi bölgesine imza atan Milliyetçi Hareket Partisi iktidarıdır. Bu, yanlıştır. Böyle bir OSB olmaz. Ama o gün iktidarda olacaksınız, imza atacaksınız; bugün geleceksiniz, burada bunun yanlışlığını vurgulayacaksınız ” diyerek MHP’yi eleştirdi.

BU KÜRSÜ İFTİRA KÜRSÜSÜ DEĞİLDİR

Konuşmasına MHP milletvekili Türkkan’ı; AK Parti teşkilatları hakkındaki iddealarına ilişkin cevap veren Fikri Işık şunları söyledi; “ Bu kürsünün bir mehabeti var. Bu kürsü milletin kürsüsüdür. Bu kürsüde kimse gelip aklına esen şekilde konuşmayacak. Bu kürsü iftira kürsüsü değildir. Bu kürsüde söylenen her şey delillendirilmelidir, temellendirilmelidir. Arkadaşımızdan şu anda rica ediyorum: Hangi AK PARTİ teşkilat mensubundan dolayı hangi fabrika gereken cezaya çarptırılmadıysa lütfen açıklasın. Eğer açıklamazsa kendisini müfteri ilan edeceğim. Şahsını severim. Bakın, şahsıyla hiçbir sorunum yoktur. Kendisi de Dilovası’nda o çarpık, ıslah organize sanayi bölgesinde sanayicidir. Yanında ekmek yiyen insanlar vardır. Saygı duyarım. Ama siz, kendi imzanızla bir garabeti, bir ucubeyi ortaya koyacaksınız, sonra geleceksiniz “Bunu kim yaptı ya?” diye burada, Mecliste nutuk atacaksınız. Bu kabul edilmez ” dedi.

KAPLAN’A DA CEVAP VERDİ

Dilovası’ndaki OSB’lerin kurulması ile ilgili konuya da açıklık getiren AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık; “ AK PARTİ döneminde Dilovası’nda hiçbir OSB’ye müsaade edilmemiştir. Bugün OSB olarak Dilovası’nda kurulan tüm OSB’lerin izni AK PARTİ döneminden önce alınmıştır ama devlette devamlılık esastır. Eğer devlet, bir OSB’nin kuruluşuna önceki iktidar imza attıysa sizin onu iptal hakkınız yoktur ancak ne yaparsınız? Hukuka gidersiniz. Hukuk da verilmiş hakkı geri almaz. Ama biz bir şey yaptık. Sayın Mehmet Hilal Kaplan, biz bir şey yaptık. Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesinin genişleme alanıyla ilgili talebi vardı. Biz “Hayır kardeşim, burada birincisi yanlıştı, ikincisine müsaade etmeyiz.” dedik ve genişleme alanına müsaade etmedik. Bugün, değerli arkadaşlar, biz geçmişten aldığımız bu kötü mirası geleceğe aktarmamak için gece gündüz çalışıyoruz. Şunda hiçbir AK PARTİ’nin milletvekili veya teşkilat mensubu veya iktidar mensubu çevre konusunda en küçük bir taviz vermez, veremez. Sayın Başbakanımızın bu konuda iradesi açık ve nettir ” dedi.