“BU OPERASYONU YAPANLAR KENDİLERİ AÇISINDAN AĞIR BİR BEDEL ÖDEMİŞ OLARAK BU SAHNEDEN ÇEKİLİRLER”

Şubat 4, 2014  

 

IMG_6234

 

“BU OPERASYONU YAPANLAR KENDİLERİ AÇISINDAN AĞIR BİR BEDEL ÖDEMİŞ OLARAK BU SAHNEDEN ÇEKİLİRLER”

“(17 Aralık operasyonları) Bir şiddetli deprem oldu, çok şükür binamız sağlam olduğu için bu şiddetli depremden dolayı bina çökmedi. Binada taşıyıcı sistemler hasar almadı ama duvarlarda ufak tefek çatlaklar oldu. Şimdi duvarlardaki ufak tefek çatlağı gidermek çok kolaydır. O şiddetli depremi hükümet hafif sıyrıklarla atlattı”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık A Haber’de Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtladı.

Işık’a yöneltilen ilk soru Ocak ayı enflasyon rakamlarıydı. Fikri Işık, rakamların beklentilerin üzerinde çıkmasının nedenini iki nedene bağladı.

İşlenmemiş gıdadaki yükseliş ile dövizdeki dalgalanmayı adres gösteren Işık,  önümüzdek aylarda yakalanacak istikrarla rakamların normal seviyelere gerileyeceğini ifade etti.

Döviz kurlarındaki oynaklık ile faizlerin yükselmesinin sadece Türkiye’nin kendi iş dinamiklerinden kaynaklanmadığını aktaran Bakan Işık, Amerikan Merkez Bankası FED’in para sıkılaştırma politikasının etkisine vurgu yaptı.

“Türkiye’de bunun etkisinin biraz daha artması biraz dalga boyunun artmasının sebebi işte içerideki bu 17 Aralık dediğimiz süreçte birlikte örtüşmüş olması, bu geçici. Yani bunu herkesin iyi bilmesi lazım” diyen Işık,  kurdaki istikrar oluştuktan sonra faizlerde geri çekilme yaşanacağını söyledi.

Görünmez yapı deşifre oldu

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 17 Aralık sürecine ilişkin çarpıcı tespitlerde de bulundu.

Işık şöyle devam etti:

“Bence artık etkisini kaybetmeye başladı. Şimdi görünmez olmanın veya gizemin gücünü kullanan bir yapı vardı. Artık o görünmez olan yapı, gizemli yapı artık deşifre oldu. Şöyle benzetmekte belki fayda olabilir. Bir şiddetli deprem oldu, çok şükür binamız sağlam olduğu için bu şiddetli depremden dolayı bina çökmedi. Binada taşıyıcı sistemler hasar almadı ama duvarlarda ufak tefek çatlaklar oldu. Şimdi duvarlardaki ufak tefek çatlağı gidermek çok kolaydır. Ve o şiddetli depremi hükümet hafif sıyrıklarla atlattı. Şimdi depremin artçı sarsıntıları oluyor, her sarsıntıda bir önceki sarsıntıda şiddet olarak daha azalıyor. O zaman belli bir süre sonra rutine dönecektir, şu anda rutine dönme sürecindeyiz. Yani artık Türkiye’de bu sürecin çok daha uzun süreceği gibi bir kanaat bence doğru bir kanaat değil. Yani bir şiddetli deprem oldu ama bu şiddetli depremi iktidar hafif sıyrıklarla geçirdi. Taşıyıcı sistemlerde herhangi bir kırılma herhangi bir bozulma herhangi bir hasar oluşmadı. Şimdi de artçı sarsıntılarda her geçen gün şiddetini kaybederek devam ediyor ve belli bir süre sonra rutine girecek. Bunda hiç tereddüt yaşamıyorum. Dolayısıyla Türkiye’ye yatırım yapmak isteyenler Türkiye’de yatırım yapmak isteyenler artık 17 Aralık sürecine çok fazla takılıp kalmamalılar diye düşünüyorum. Türkiye bunu da atlatıyor Allah’a şükür. Hele hele inşallah 30 Mart’taki seçimlerde de zaten milletimiz gereken tavrını ortaya koyar. O zamanda bu operasyonu yapanlar kendileri açısından ağır bir bedel ödemiş olarak bu sahneden çekilirler.”

Ar-Ge ve İnovasyona büyük destek

“İstiyoruz ki bunu bizim girişimcilerimiz alsın ve kalitesi yüksek projelerde teknolojiye dönüştürsün. İhracat yapalım, üretim yapalım ve bundan ülkemiz kazansın” diye konuşan Fikri Işık,   ARGE ve İnovasyon çalışmalarına büyük önem verdiklerini anlatarak, TÜBİTAK ve KOSGEB’in 2014 yılında vereceği desteğin, 1 milyar 576 milyon lira olduğunu kaydetti.

Çocuklara Bilimi Sevdirmeliyiz

Gençlere bilimi sevdirmek için özel çabalarının olduğunu ifade eden Bakan Işık, oluşturulmaya başlanan Bilim ve Teknoloji Merkezleriyle öğrenim çağındaki küçüklere bilimi aşılamayı hedeflediklerini söyledi. İlki Bursa’da açılan Bilim ve Teknoloji Merkezlerinde İslam Bilim Tarihinden örneklerin de sergilendiğinin altını çizen Işık, böylelikle çocukların kendi kültürlerinin bilime yaklaşımlarını öğrenme fırsatı yakaladığını belirtti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık;

“bilimi çocuklarımıza daha çocuk yaşta ana okulunda, ilk okulda, orta okulda sevdirirsek tarihte yetiştirdiğimiz gibi bugün de binlerce bilim insanı yetiştirebiliriz. Çünkü bugün maalesef batının verdiği bilim ve teknoloji tarihinde İslam dünyası çıkarılmış. Yani Antik Yunan’dan direkt Rönesans’a geçiyor. Antik Yunan’la Rönesans arasında Mısır var, Babiller var, Hint var, Çin var daha sonra da İslami Medeniyet var. İslam Medeniyeti bugün pek çok modern bilimin babaları İslam bilginleridir. Şimdi bunları vereceğiz ama bundan sonra da bizim çocuklarımızın bilimle dost, bilimi seven ve bilimi merak taşıyan çocuklar, gençler olarak yetişmesini sağlayacağız. Ben buradan sizin aracılığınızla Bursa’daki değerli hemşerilerime de rica ediyorum. Mutlaka o bilim merkezini gezsinler hem de ailece gezsinler. Çocuklarını da alsınlar yanlarına gitsinler hem orada bir eğlence olsun onlar için hem de çocuklara orada bilimle ilgili çok güzel sergiler var o sergileri göstersinler” diye konuştu.