BU YILIN BİRİNCİSİ ODTÜ OLDU

Temmuz 4, 2014  

TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi açıklandı TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi açıklandı

Işık: “Bu endeksle girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz”

Işık, TÜBİTAK’ta düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin en girişimci ve en yenilikçi ilk 50 üniversitesinin sıralandığı 2014 yılı TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksini açıkladı.

Işık, “Bu yılın birincisi 83,09 puanla ODTÜ oldu” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedeflediklerini belirtti.

Üniversitelerin kaliteli eğitim vermeleri ya da yüksek puanlarla öğrenci kabul etmelerinin tercih edilmeleri açısından tek başına yeterli olmadığını anlatan Işık, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik altyapılarının güçlü olmasının da bu anlamda önemli olduğunu belirtti.

Endeksin üniversitelerin eğitim kalitesini veya en iyi üniversiteyi belirlemediğine işaret eden Işık, “Bu, tamamen girişimci ve yenilikçi üniversite endeksidir. Özellikle bu endeksle girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ODTÜ, SABANCI VE BOĞAZİÇİ

Geçen yıl 136 olan değerlendirmeye alınan üniversite sayısının bu yıl 144’e çıktığını anlatan Işık, bünyesinde 50’den az akademisyen bulunan üniversitelerin endekse dahil edilmediğini ifade etti. 6 aylık çalışmanın ardından sıralamanın belli olduğunu bildiren Işık, “Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi yine birincilik Orta Doğu Teknik Üniversitesinin. Üniversitemizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Sıralamada ikinciliği yine Sabancı Üniversitesinin aldığını açıklayan Işık, geçen yıl 4. sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesinin bu yıl 3. sıraya yerleştiğini söyledi.

Puanların daha da yükselmesi dileğinde bulunan Işık, Anadolu’daki üniversitelerin de kendi yapılanmalarını “girişimci ve yenilikçi üniversite” anlayışına göre revize etmesi ve endekste daha üst sıralara yerleşmesi gerektiğini ifade etti.

Temel bilimleri seçen üniversite adaylarına verilecek burslar

Üniversite tercihlerinin bugün başladığını anımsatan Işık, en fazla üzerinde durdukları noktalardan bir tanesinin temel bilimlerin üniversite eğitimindeki rolü olduğunu dile getirdi.

Işık, TÜBİTAK’ın ilk kez bu yıl temel bilimleri tercih eden ilk 5 bin öğrenciye ayda 2 bin lira ve 12 ay süreyle karşılıksız burs vereceğini anımsattı.

İkinci 5 bin öğrenci dilimi için bu tutarın bin lira olduğunu anlatan Işık, “Burada bir adım daha atıldı. Çift ana dal programında ana dallardan bir tanesini temel bilimlerden seçen öğrencilere ayda 750 lira burs vereceğiz. Örneğin tıp fakültesini tercih eden bir öğrenci, ikinci ana dal olarak biyolojiyi tercih ederse ayda 750 lira burs alacak” dedi.

 

2014 yılına ilişkin TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sıralamasında ilk 10’a giren üniversiteler şöyle:

Üniversite Endeks puanı:

1 – Orta Doğu Teknik Üniversitesi 83,09

2 – Sabancı Üniversitesi 81,44

3 – Boğaziçi Üniversitesi 76,34

4 – İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 74,96

5 – Koç Üniversitesi 73,59

6 – Özyeğin Üniversitesi 73,06

7 – İstanbul Teknik Üniversitesi 72,42

8 – TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 69,26

9 – İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 67,83

10 – Selçuk Üniversitesi 59,58