BUNLARIN MUTLAKA HUKUK ÖNÜNDE HESABI SORULMALI

Mart 10, 2014  

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık

 

“Yasa dışı dinlemelere bir de montajlar yapıp, eklemeler yapıp, çıkarmalar yapıp farklı alanlarda, farklı amaçlarda yapılan pek çok konuşmayı birleştirerek kamuoyunda siyasete operasyon yapmak çok ahlaksızca ve çirkince bir iştir. Bunların mutlaka hukuk önünde hesabı sorulmalı ve bu yanlışları yapanlar mutlaka bedelini ödemelidir”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Devletin içine çöreklenmiş bazı çeteler, ‘devlet de biziz, hükümet de biziz, güç bizde, biz kanun manun dinlemeyiz’ anlayışı ile sahte örgütler oluşturarak bu dinlemeleri yapmışlar. Ümit ediyoruz ki kim yasa dışı dinleme yaptıysa bu ortaya çıksın ve hak ettiği cezayı hukuk devletinde, hukuk içerisinde alsın” dedi.

Bakan Işık, bazı programlara katılmak üzere geldiği Ünye’de, Ünye Küçük Sanayi Sitesi Başkanlığını ziyareti sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Son günlerde gündemde olan “telefon dinlemelerinin” sorulması üzerine Bakan Işık, şunları söyledi:

“Ne kadar keyfi dinlemelerin olduğunu, maalesef sahte isimlerle, işte sahte kodlarla Türkiye’nin önemli sanayicisinin, iş adamının, siyasetçisinin, bürokratının, sanatçısının dinlendiği bugün ortaya çıkıyor. Halbuki biz iktidarımızın ilk döneminde yasa dışı dinlemelerin cezasını artırmıştık. Şu son dönemde 17 Aralık sürecinden sonra bunu daha ağır şartlara bağladık ama belli ki devletin içine çöreklenmiş bazı çeteler, ‘devlet de biziz, hükümet de biziz, güç bizde, biz kanun manun dinlemeyiz’ anlayışı ile sahte örgütler oluşturarak bu dinlemeleri yapmışlar. Ümit ediyoruz ki kim yasa dışı dinleme yaptıysa bu ortaya çıksın ve hak ettiği cezayı hukuk devletinde, hukuk içerisinde alsın.”

“Son vesayet de bu paralel yapı”

“Artık Türkiye bu yükü kaldıramaz” diyen Işık, şöyle devam etti: “Yasa dışı dinleme Türkiye için çok ciddi bir yüktür. Geçen gün Adalet Bakanımız da açıkladı. Yasal dinleme dahi son çare olmalı. Kişinin özel hayatının dokunulmazlığına en çok, hakimler karar verirken dikkat etmelidir, savcılar talebi yaparken dikkat etmelidir. Kaldı ki yasa dışı dinleme hiçbir yönüyle, hiçbir şekliyle kabul edilemez, mazur görülemez. Hele hele bu yasa dışı dinlemelere bir de montajlar yapıp, eklemeler yapıp, çıkarmalar yapıp farklı alanlarda, farklı amaçlarda yapılan pek çok konuşmayı birleştirerek kamuoyunda siyasete operasyon yapmak çok ahlaksızca ve çirkince bir iştir. Bunların mutlaka hukuk önünde hesabı sorulmalı ve bu yanlışları yapanlar mutlaka bedelini ödemelidir. Yoksa Türkiye bu yükten başka türlü kurtulamaz.”

Bakan Işık, 17 Aralık süreciyle birlikte verdikleri mücadelenin özünde bunun bulunduğunu vurgulayarak, “Türkiye’de pek çok mafyayı, çeteyi temizledik. Siyaset mekanizması üzerindeki pek çok vesayeti kaldırdık. Belli ki son vesayet de bu paralel yapı. Bu paralel yapının da neler yaptığı, Türkiye’nin milli çıkarlarına ne denli zarar verdiği her gün yeni belgelerle ortaya çıkıyor. İnşallah bu yapıyı da temizleyeceğiz ve devlet üzerinde milletten başka hiç kimsenin egemenlik kuramadığı bir demokratik düzeni hep birlikte inşallah oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin “kriptolu telefonlarla” ilgili sorusu üzerine Bakan Işık, “Bu konuda daha önce yaptığımız açıklamalar var. Bu çalışma devam ediyor. Bu çalışma sonuçlandığı zaman ilgili kişilerle ve sizlerle paylaşacağız” diye konuştu.