CHEMPORT PROJESİ HEYECANI

Mart 5, 2015  

24 kimya yatırımcısı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık’ı ziyaret etti.

Başlıksız-2

İhracatta yükselen trendiyle dikkat çeken kimya sektöründe CHEMPORT heyecanı yaşanıyor.

CHEMPORT olarak adlandırılan Kimya İhtisas Kümelenme Endüstri Bölgesi için hazırlıklar sürüyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın koordinasyonunda yürütülen çalışmada 24 kimya yatırımcısının kurduğu dernek yönetimi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ziyaret ederek bilgi verdiler.

Yaklaşık 30 bin dönüm arazinin kamulaştırılmasını gerektiren Chemport için uygun yer arayışları sürüyor.

Marmara Bölgesi’nde kurulması planlanan Kimya İhtisas Kümelenme Endüstri Bölgesi için yaklaşık 5 milyar avroluk yatırım öngörülüyor.

Kimya sektöründeki dış ticaret açığının yarısının ortadan kaldırması düşünülen çalışma kapsamında yapılan ziyarette dünyadaki benzer örnekler masaya yatırıldı. Toplantıda Tayvan ve İspanya Tarragona’daki kimya endüstri bölgeleri incelenerek Türkiye’de benzeri olacak Chemport’un rekabetçiliğe büyük katkı sağlayacağı ifade edildi.

 

Ülke ekonomisine büyük güç katar”

Toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, kurulan teknik komite ile projenin master planları ile fizibilite çalışmalarını desteklediklerini belirterek, “Başbakan Yardımcımız ile geçen yıl bir araya geldiğimizde konuştuk, Türkiye’ye katkısı olacağına hemfikiriz, işlemlere başlanılması kararı verdik. Ortasında bulunduğumuz yakın Avrupa’da, Kuzey Afrika’da, Ortadoğu ve Kafkaslarda benzeri kümelenme bölgelerinin bulunmaması büyük avantaj. 2 saatlik uçuş mesafesinde 1 milyar insan var ve gelir düzeyi en yüksek insanlar bunlar. Uygulanma noktasında tereddüt yok ancak sanayi yatırımına uygun alanlar seçilmeli” dedi.