“ÇÖZÜLEMEZ DENEN SORUN TARİHE KARIŞACAK”

Mart 1, 2015  

Başlıksız-2

“Türkiye’de artık çözülmez denen bir sorun yavaş yavaş tarihe karışacak”

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Dün, Türkiye’de kimse kimseye kurşun sıkmasın ve insanlar hakkını demokratik yollarla arasın diye son derece önemli bir adım atıldı. Daha önümüzde almamız gereken mesafeler var. Bir mayınlı tarlada yürüdüğümüzün farkındayız” dedi.

 

Işık, Malatyalı İşadamları Derneği’nin (MİAD) “Bilim Sanayi ve Teknolojide Türkiye’nin Geleceği ve İş Adamlarına Öneriler” konulu toplantısında konuştu.

 

Işık, dün son derece tarihi bir gün yaşandığını vurgulayarak, “Türkiye’de kimse kimseye kurşun sıkmasın ve insanlar hakkını demokratik yollarla arasın” diye son derece önemli bir adım atıldığını söyledi.

 

Bunun, siyasi açıdan son derece riskli bir karar olduğunu vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

 

“Türkiye’de artık çözülmez denen bir sorun yavaş yavaş tarihe karışacak. Daha önümüzde almamız gereken mesafeler var. Bir mayınlı tarlada yürüdüğümüzün farkındayız. Çözüm süreci başladıktan sonra Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde son 2 yılda 1050 teşvik belgesi düzenlendi. Çözüm sürecinin adı yetti. Bu teşvik belgeleri hayata geçtiğinde yaklaşık 12 milyar TL’lik yatırım ve 50 bini aşkın istihdam oluşacak. Sadece 2 yılda organize sanayi bölgeleri’mizde istihdam 144 binden 165 bine çıktı. Bölgede 23 tane yeni organize sanayi bölgesinin kurulmasıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Çözüm süreci faaliyete geçinde, bölgemiz ve ülkemiz neler kazanacak? Terörle mücadele için bütün harcamalar üretime, istihdama, yatırım ve kalkınmaya harcanacak. Bu, ülkemize inanılmaz bir dinamizm kazandıracak. Ülkemiz üzerinde hesap yapanların en önemli kozlarından biri ellerinden alınmış olacak. Zor bir süreci yürütüyoruz. Önümüzde güllük gülistanlık bir tablonun olmadığı bilinciyle ama karalılıkla yolumuza devam ediyoruz.”