D-100’ün Kuzeyi Nisan’da Açılacak

Eylül 2, 2010  

Seka Tüneli’ne milletvekili denetimi


  


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin D–100 Karayolu üzerinde başlattığı projeler hız kesmeden devam ederken, Seka Tünel inşaatını inceleyen AK Parti Milletvekili Fikri Işık, şirket yetkililerinden bilgi aldı. Işık, hem trafiğin kesintisiz hale geleceğini, hem de kent ile deniz arasındaki setin ortadan kaldırılacağını belirterek, çalışmaların Kocaeli için büyük bir kazanım olacağını ifade etti.

 


 

YAN YOL TAMAMLANIYOR

 

D–100 Karayolu İzmit kent geçişi üzerindeki en önemli projelerden biri olan Seka Tüneli inşaatında, müteahhit değişiminden yaşanan gecikmenin telafisi için yoğun tempoda çalışma sürüyor. Kent merkezi ile deniz arasındaki bölünmüşlüğü ortadan kaldıracak olan Seka Tünel inşaatını gezen AK Parti Milletvekili Fikri Işık, şirket yetkililerinden detaylı bilgi aldı. Şirket yetkilileri, kazık çakma çalışmalarının yüzde 80’inin tamamlandığını belirterek, şu ana kadar bin 312 kazık çakma işleminin yapıldığını belirtti. Tünel inşaatı devam ederken, yan yollara da ağırlık verdiklerini belirten şirket yetkilileri, bu yollardan ulaşımın yapılacağını, D-100’ün sahil kenarındaki yan yolun ise Nisan ayında açılabileceğini belirtti.

 

KELLE DERESİ ISLAH EDİLİYOR

 

Toplam uzunluğu bin metre olan Seka Tüneli’nin 500 metrelik kapalı alanı bulunuyor. Tünel projesi ile birlikte Seka içindeki Kelle Deresi’nin de ıslah çalışmalarına başlandı. Kelle Deresi ıslah çalışmaları, güney yan yol çalışmaları ile birlikte sürdürülüyor. Yan yol çalışmaları ile birlikte Seka Tüneli içinde kazı çalışmaları tamamlanarak, demir döşeme çalışmalarına geçildi. Tünel inşaatının tamamlanması ile birlikte yayalar hiçbir trafik engeline takılmadan sahile inebilecekler. Araçlar ise trafik ışığına yakalanmadan, D–100 üzerinden akıp giderek, kent geçişinde sıkışıklık meydana getirmeyecek.

 

 


 

KENT RAHATLAYACAK

 

Çalışmaların memnuniyet verici olduğunu belirten AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, kentin trafik açısından büyük ölçüde rahatlayacağını dile getirdi. Işık, “Bu çalışmalar, hem kazaları önleyecek, hem trafik sıkışıklığına çözüm olacak. Ayrıca kent insanı yıllarca denizle arasında set olan trafik akışından kurtulacak. Yıllarca bu kent insanı denizin dibinde denize hasret kalmıştır. Bu çalışma sayesinde insanımız denizin keyfini çıkarabilecek. Kocaeli, yapılan bu çalışmalar sayesinde çağdaş bir yapıya kavuşmuş olacak” dedi.