DEMOKRASİNİN SİLAHLARLA REHİN ALINMASINA MÜSADE ETMEYECEĞİZ

Haziran 6, 2015  

DEMOKRASİNİN

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Diyarbakır’da meydana gelen patlamaya ilişkin, “Demokrasinin asla ve asla bombalarla silahlarla rehin alınmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi ifade ediyorum” dedi.

İzmit’teki bir otelde Kocaeli İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği üyeleriyle bir araya gelen Işık, burada yaptığı konuşmada, İslam dünyasında bin yıl önce yaşanan olayların “sebep sonuç ilişkisinin” bugünle benzeştiğini belirtti.

Türkiye’nin son olarak paralel çeteyle mücadele ettiğini vurgulayan Işık, İbn-i Haldun’un Mukaddime adlı eserinin giriş bölümünde yer alan hikaye ile paralel çete olayının birbirine benzediğini kaydetti.

Bakan Işık, geçmişte imam hatip okullarının fedakarlıklarla kurulduğunu, yakın döneme kadar devletin imam hatip okulu açma gibi bir “derdinin” bulunmadığını bildirdi.

O dönemde kurulan derneklerdeki üyelerin fedakar çalışmalarıyla bu okulların kurulduğunu anlatan Işık, imam hatip okullarındaki fedakar öğretmenlerin öğrencilerin iyi yetişmesi için elinden geleni yaptığını, mecliste yaptıkları değişiklikle imam hatiplilerin önünde engel kalmadığını, artık başörtülü kadınların devlet memuru olabildiğini ifade etti.

Kocaeli’de eğitim gören imam hatipli öğrenci sayısı hakkında bilgi veren Işık, şunları söyledi:

“Kocaeli’nin birçok yerinde imam hatipleri biz hükümet olarak yapıyoruz. Şu anda bütün ilçelerde ciddi yatırımlarımız devam ediyor. 11 tane okulda da 70 trilyon bedelle yatırım ihale aşamasına geldi. Bir kuruş bu konuda para ayırmayan hükümet ve devlet, bugün sadece Kocaeli’de 150 trilyonun üzerinde yatırım yapıyor. Bu yapılan tercihlerin sonucudur. Eğer 3 Kasım 2002’de milletimiz bu tercihleri yapmasaydı, bugün belki Türkiye hala 28 Şubat’ın atmosferi içinde ezilmeye devam edecekti.”

 “Muhafazakar insanların sandığa gitmemesi, en fazla İsrail’i sevindirir”

“Ne zaman imam hatipler darbe yediyse, Türkiye darbe yemiş” ifadelerini kullanan Işık, bu konudaki örnekler verdi.

Bakan Işık, muhafazakarlar arasında oy vermeme konusunda “moda türediğini” vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Mesaj atıyorlar ‘sandığa gitmeyin’ diye. Türkiye’de muhafazakar insanların sandığa gitmemesi, en fazla İsrail’i sevindirir. En fazla milli değerleri aşındırmak isteyen güç merkezlerini sevindirir. Bu kazanımlara sahip çıkmak ve ilerletmek için bu kazanımların elde edilmesinde rol alan insanları da desteklemek durumundayız. Bugünkü mücadelelerde yarının Türkiye’sinin çok daha aydınlık olması için yapılıyor. İmam hatibin geleceği, Türkiye’nin geleceğiyle örtüşüyor. Bugün imam hatip düşmanlığı yapan çevrelerle TÜrkiye’nin gelişmesini engelleyen çevreler aynı.”

İmam hatipleri engelleyen dönemin aktörlerinin aynı zamanda Türkiye’de yerli üretimin gelişmesinin de önüne geçtiğini belirten Işık, merhum Nuri Demirağ’ın uçak projesine destek verilseydi, bugün Türkiye’nin teknolojide dünya devi haline geleceğini aktardı.

 “Oradaki patlamayı şiddetle telin ediyorum”

Bakan Işık, Türkiye’nin yarın önemli bir seçimi gerçekleştireceğine dikkat çekerek, katılımcılardan AK Parti’ye oy vermede kararsız olanları ikna etmelerini istedi.

Türkiye’de bazılarının koalisyon olması için gayret gösterdiğini savunan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin bugünkü noktasında ülkemiz için proje olarak hazırlanan siyaset mühendisliğine bizim ‘dur’ dememiz gerekiyor. Bugün maalesef ülkemizde tekrar koalisyona götürmekle ilgili çok büyük gayret var. Dünkü Diyarbakır’daki patlamada ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Oradaki patlamayı şiddetle telin ediyorum. Demokrasinin asla ve asla bombalarla silahlarla rehin alınmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi ifade ediyorum. Biliyorum ki o patlama bile bu projenin bir parçası. O patlamayla insanların iradelerine ipotek konulmak isteniyor. Bu noktada yarın önemli bir gün. Yarın ülkemizi için hayırlı bir gün olur. Seçim sonuçları alındığında önündeki yılları garantiye alır, büyümeye gelişmeye devam eden bir ülke olur.”