DEMOKRATİKLEŞME YOLUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYORUZ

Mart 8, 2014  

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tahliyesine ilişkin, “Tutukluluğun hükme dönüşmesi, Türkiye’nin en önemli handikaplarından biriydi” dedi.

Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbuğ’un tahliyesini olumlu adım değerlendirdiğini belirterek, önem taşıyan şeyin özgürlük olduğunu söyledi.

Bireyin ispat edilene kadar suçsuz olduğuna dikkati çeken Işık, “Tutukluluğun hükme dönüşmesi, Türkiye’nin en önemli handikaplarından biriydi. Anayasa Mahkemesi, bu konuda önemli kararlar vermeye başladı. Bu, Türkiye’nin hem içindeki sorununu çözmesi hem de uluslararası imajı açısından son derece önemli noktaya geldi” ifadesini kullandı.

Işık, tahliyeyi şöyle değerlendirdi: “Bugün İlker Başbuğ’un, daha önce Mustafa Balbay’ın ve diğer milletvekillerinin serbest kalması, tutuklamaya en fazla 5 yıllık sınır getirilmesi, TBMM’nin attığı adım ve 2010’da AK Parti’nin diğer Meclisteki tüm partilerin karşı çıkmasına rağmen, referanduma giden pakette yaptığı değişikliğin sonucudur. Referandumda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı verilmemiş olsaydı, bugün bu sevindirici gelişmelerin hiçbirisini yaşamazdık.

O açıdan Türkiye’de atılan her demokratik adımı, ‘ben demokrasiye inanıyorum ve saygı duyuyorum’ diyen herkesin desteklemesini bekleriz.”