DEVLETİN GÜVENLİĞİ İÇİN PARALEL YAPIYLA MÜCADELE EDİLMELİDİR

Ağustos 5, 2014  

10563057_522307887870312_6080386600884074058_n

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bu paralel yapının Türkiye’de özellikle açığa çıkarılması, yargı kararıyla tasfiye edilmesi, devletin bekası meselesidir, devletin güvenliği meselesidir” dedi.

Bakan Işık, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ü makamında ziyaret ederek, Trabzon’da yapılan yatırımlar ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Işık, burada yaptığı konuşmada, Trabzon’un, Doğu Karadeniz’in ve Türkiye’nin en önemli şehirleri arasında olduğunu belirterek, Trabzon’a daha fazla yatırım ve projeler üretmek için çalıştıklarını söyledi.

Işık, bir basın mensubunun bugün yapılan operasyonla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

“Son yapılan operasyondan bilgim yok ama şöyle bir net bilgim var. Türkiye’de devletin güvenliğine yönelik, Türkiye’de devlet sırlarının ifşasına yönelik, hatta bazı uluslararası güç merkezlerinin Türkiye’deki casusluk faaliyetlerine yönelik, paralel yapının kullanıldığını veya bu işlerin içinde olduğunu biliyoruz. Devletin birçok üst düzey yöneticisinin kriptolu telefonlarının dinlendiğini biliyoruz. Her zaman şunu soruyorum, hizmet hareketiyiz diyen, biz eğitimle uğraşıyoruz diyen insanlar, devletin üst düzey yetkililerini niye dinlesin? Cumhurbaşkanını, Başbakanı, Anayasa Mahkemesi Başkanını, Genelkurmay Başkanını, bakanları, Mit Müsteşarını, devletin tüm üst düzey yöneticilerini, komutanları niye dinlesin?”

Bu dinlemelerin tamamının yasa dışı dinlemeler olduğunu ifade eden Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu paralel yapının Türkiye’de özellikle açığa çıkarılması, yargı kararıyla tasfiye edilmesi devletin bekası meselesidir, devletin güvenliği meselesidir. Tabi ki her şeyin hukuk içerisinde yürütülüyor olması çok önemli. Bu noktada herkes gereken özeni ve titizliği gösteriyor ama geçmiş dönemde düzenli ordu olarak sayılan Yeniçeri Ocağını, kendi görev ve sorumluluk alanlarının dışına çıktığı için tasfiye etmiş ülkedir. Onun için devletin içine sızan bu yapıların tasfiye edilmemesi düşünülemez. Bunun hukuk içerisinde yapılıyor olması önemli, bugün yapılan operasyon da yargı kararı içerisinde yapılmıştır. İnşallah devlet içerisindeki bu yapılar en kısa sürede temizlenir, tasfiye edilir.”

Bakan Işık, cumhurbaşkanlığı seçiminde artık son haftaya girildiğini de kaydederek, “Gayet olgun bir süreç işliyor. Türkiye artık demokratik geleneğe sahip bir ülke. Hangi tartışma olursa olsun, tartışma düzeyinde kalması ve halkın hür iradesiyle sandığa gidip oyunu sandığa yansıtması, Türkiye’de artık bir gelenek noktasına geldi. İnanıyorum ki pazar günü de halkımız sandık başına gidecek. Katılımın yüksek olmasını bekliyoruz. Halkımızın vereceği oylarla yeni cumhurbaşkanımız belirlenmiş olacak. Türk tarihinde ilk defa halk doğrudan cumhurbaşkanını seçmiş olacak. İnşallah hayırlı olur” diye konuştu.

-Yasa dışı dinlemeler

Bir basın mensubunun, dinlemelerin hangi ülke adına yapıldığının tespit edilip edilmediğine yönelik sorusu üzerine Işık, dinlemelerin hangi ülkeye servis edildiği konusunun mutlaka yargı tarafından ortaya çıkartılması gereken bir konu olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Dinlemelerin yapıldığını biliyoruz, onu tespit ettik, artı dinlemelerin nasıl ve nerede yapıldığını da tespit ettik ama nereye servis edildiğinin tespit görevi devletin ilgili kurumlarında, bu tespiti mutlaka yapacaklardır ama yasa dışı olarak kiriptolu telefonlar dinlendi. Bunun nasıl, nerede ve ne zaman dinlendiğini kesinlik derecesine yakın biliyoruz ama dinlemelerin nereye servis edildiği konusunu ortaya çıkarması gereken devlet kurumları var. O kurumlar da inşallah bu şeyleri ortaya çıkaracak, bunlar ayrıntılarıyla ortaya çıkarılmış olacak ve halkımıza gösterilmiş olacak. Türkiye’de bu iş devlet bekası meselesidir. Hiç kimse bu işi hafife almasın, hiç kimse bu insanlar dindar insanlar, alnı secdeye giden insanlar demesin. Bu bir devlet güvenliği meselesidir. Siz Genelkurmay Başkanını ne yapacaksınız dinleyip, MİT Müsteşarını, Dışişleri Bakanını dinleyip ne yaparsınız? Dinlendiği kesin, nereye servis edildiği konusunda ise bütün devlet kurumları çalışıyor. İnşallah yargı, bütün boyutlarıyla bu işi ortaya çıkaracak.”