Diş Hekimliği Fakültesi Düzenlenen Törenle Hizmete açıldı

Eylül 2, 2010  

    Sağlık Bakanlığı tarafından KOÜ verilen Yuvacık Beldesinde bulunan bina Diş Fakültesi, KOÜ araştırma ve Uygulama Hastanesi Semt Polikliniği olarak hizmete açıldı.  


      Sağlık Bakanlığı tarafından ilimizde kurulan Alikahya’da kurulan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin bir ayağı olarak planlanarak Yuvacık Beldesinde kurulan bina KOÜ verildi. KOÜ tarafından bina Diş Fakültesi, KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Semt Polikliniği’ne dönüştürüldü.


      Binanın açılış töreninde Konya Selçuk Üniversitesinden ilimize Diş Fakültesi Ortodenti Bölümünden, atanan Öğretim Görevlisi Ali İhya “3-4 ay içerisinde poliklinik hizmetlerini vermeye başlayacağız” dedi. İl Sağlık Müdürü Dr.Hasan Aydınlık “Alikahya’da kurulan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin bir ayağı olarak burada hastane açılmasına karar verilmiştir. O dönemde 14 Milyon auro hibe kredi ile yapılan bu bina bugün KOÜ Diş Fakültesi haline getirildi. Burada en iyi eğitimin yanı sıra halkımıza poliklinik hizmetleri de verilecek. Dünce ve Sakarya ilinin de içerisinde olduğu bölgemizde böyle bir okula ihtiyaç vardı” açıklamasında bulundu. Diş Fakültesi, KOÜ araştırma ve Uygulama Hastanesi Semt Polikliniği Dekan Vekili Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Demirci “15 yıl önce Tıp Fakültesi kurulmasında büyük sıkıntılar yaşadık. Ancak Diş Fakültesi kurulmasında aynı sıkıntılar yaşanmadı. Öğrencilerimiz oldukça şanslılar bu durumda. Ülkemizde ağız sağlığı bakımından ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Son yıllarda sağlık alanında ilerleme kaydedilirken, diş dağlığında bu başarı elde edilemedi. Hekim sayının artması ve kaliteli eğitim ile bu açık kapanacaktır. Burada kaliteli eğitimin yanı sıra semt polikliniği olarak da hizmet verilmesi önemlidir. Eğitim alan öğrencilerimiz uygulamalı çalışmaları görecek” dedi.


      KOÜ Rektörü Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu “Bu bütçelerle ilimizde Diş Fakültesinin kurulması oldukça zordu. Bu bölgemizde burası bir ihtiyaçtı, 15 gün önce YÖK bünyesinde yapılan toplantıya 11 Üniversitenin temsilcisi katıldı. Hiç biri Diş Fakültesinin kurulması yönünde yerlerinin olmadığını söylediler. Bize buranın verilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ülkemizde Diş Fakültesi olarak 22 Üniversitede bulunuyor. Burası verdiği hizmet ile ülkemizde önemli bir noktaya gelecektir. Öğrencilerimizin değerini bilmesi gerekiyor. Burada semt polikliniği olarak hizmet vermesi KOÜ yığılmaları azaltacaktır. Şuanlık 4 poliklinikte hizmet veriliyor. Gelecek talep sonrasında bu sayı artacaktır” açıklamasında bulundu.


      Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Sağlık ağızdan başlar. Dişler sağlıklı olmaz ise hiçbir şey sağlıklı olmaz. Fakültenin burada kurulması oldukça önemlidir. KOÜ farkı kaliteli hizmet vermesi ile görülüyor. Kocaeli dünya kenti oldu. Dünya Sağlık Kenti toplantısı burada yapılacak. KOÜ kentimize ayrı bir değer katmaktadır. Bu hamura herkes el atmıştır ortaya çok güzel bir eser çıktı” dedi.


      AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık “Kocaeli marka kentidir. Bunu sağlayan kurumlardan biride KOÜ’dir. Ülke genelinde Kocaeli’de bulunmuş burada kalmış insanları görüyorum. Kocaeli’ye her gelen bizim fahri hemşehrimizdir. Diş sağlığı özel sektöre bırakılmış durumdayken son yıllarda yapılan yatırımlarla bu düzeye gelmiştir. Uzunçiftlik Beldesinde kurulan Diş Hastanesi, Derince, Gölcük, İzmit ve Körfez İlçelerinde diş merkezleriyle kaliteli hizmet verilmektedir. Burada verilen hizmetlerden daha kalitelisi burada verilecektir. Herkesin kazandığı bir yatırım olmuştur” açıklamasında bulundu.


      Kocaeli Valisi Gökhan Sözer “Başiskele İlçemiz eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu bölge ve kentimizin çok önemli eksikliği burasının yapılması ile giderilmiştir. KOÜ ile gurur duyuyoruz. Diş Fakültesi eksikliğimiz bu yatırım ile bitmiştir. Eğitim alan öğrencilerin sektöre girmesiyle diş sağlığı bakımından ülkede önemli bir noktaya geleceğiz” dedi.


     KOÜ Diş Fakültesi, KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Semt Polikliniği açılışına AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Başiskele İlçe Kaymakamı Selami Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu eşi Behiye Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, İzmit Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice eşi Nesrin Yenice, Hereke Belediye Başkanı Esener Maçil, Yuvacık Belediye Başkanı Hikmet Karaaslan, Kartepe Belediye Başkanı Habip Sarman, Bahçecik Belediye Başkanı Doğan Erol, Suadiye Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Kuruçeşme Belediye Başkanı Ali Kahraman, İhsaniye Belediye Başkanı Ahmet Levent, Akçat Belediye Başkanı Mustafa Yılmaz, öğretim görevlileri ve davetliler katıldı.