ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE FARKINDALIK OLUŞTU

Aralık 31, 2014  

Başlıksız-2 kopya

Yıldız: “Bu yıl 15 milyar TL’lik ölçülebilir enerji tasarrufu yaptık”
Işık: “Sanayideki elektrik motorlarının verimli hale dönüştürülmesi yılda 8 milyar TL’lik tasarruf sağlayacak”

“İl İl Enerji Verimliliği Projesi” kapanış toplantısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yapıldı.
Son toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız birlikte katıldılar.
Enerji Verimliliğinde ortak hareket eden Bakanlar Işık ve Yıldız, vatandaşlarda oluşan tasarruf ve verimlilik bilincinin sevindirici olduğunu kaydettiler.
Resmi ve özel çeşitli kurumların temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Fikri Işık, sanayide enerji verimliliğine vurgu yaptı.
“Elektrik motorlarından 8 milyarlık tasarruf”
Sorunun farkına varmanın çözüm yolunda önemli bir adım olduğunu anlatan Işık, enerji verimliliği konusunda son 12 yılda yapılan çalışmaların hız kazandığını ve oluşan farkındalığı meyvelerini vermeye başladığını söyledi.
Işık, Türkiye’nin enerji zengini bir ülke olmadığını hatırlatarak, “ enerjiyi verimli kullanmak birinci önceliğimiz olmalı. Bu konuyu hükümet olarak son derece önemsiyoruz. Sanayide elektrik motorlarının dönüşümüne yönelik çalışmayı Enerji Bakanlığımız ile birlikte yürütüyoruz. Sanayideki elektrik motorlarını verimli hale getirirsek yapılan yatırım kendisini ortalama bir buçuk yılda amorti ediyor. Tüm elektrik motorlarını dönüştürünce 8 milyar TL tasarruf sağlıyoruz” dedi.
“15 milyarlık tasarruf”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ise, verimlilik konusunda devlette ortak dil oluşturulmasının ve STK’ların desteğinin önemine işaret etti.
Yıldız, yapılan tasarrufa dikkat çekerek “15 milyar TL’lik ölçülebilir tasarrufu, üretimdeki enerji verimliliğiyle açıklayabiliyoruz, bu rakamın 6,5-7 milyar TL’lik kısmı sanayi grubundan gerçekleşti” dedi.
Farkındalığı artırmak önemli.…
Toplumda enerji verimliliğiyle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla gerçekleştirilen toplantılarda özellikle kadın ve çocuklara yönelik bilinçlendirme kampanyalarının sürdürülmesi kararlaştırıldı.
Bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınacak destekle ilk ve orta okullarla liselerde uygulamalı bir saatlik ders yapılması fikri benimsendi.