ENFLASYON DÜŞME TRENDİNE GİRECEK

Nisan 3, 2015  

Başlıksız-6 kopya

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında bugün açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Işık, TÜİK’in açıkladığı Mart ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin nedenini açıkladı.

Işık, çekirdek enflasyona dikkat çekerek Şubat ayında 7,70 olan rakamın Mart’ta 7,10 a gerilemesinin önemine işaret etti. Işık, “Merkez bankasının asıl kontrol ettiği çekirdek enflasyonda ise mart ayında düşüş olduğunu görüyoruz. Geçen ay 7,70 iken bu ay 7,10 a gerilemiştir. Bu bir basarıdır” dedi.

Işık şöyle devam etti:

“Bu rakamlara bakıldığında, gıda fiyatlarının enflasyon üzerinde hala ciddi etkili olduğunu görüyoruz. Çekirdek enflasyonun düşme eğiliminde olması ise sevindiricidir ve geleceğe yönelik enflasyonun düşeceği tahmini veriyor.

2014 yılında gıda fiyatları ülkemizin yaşadığı kuraklık nedeniyle sıkıntı oldu. 2015 hasadı başlayana kadar bi etki sürecek. Geçen yıl nisan ayında don olayı olmuştu fiyatlar yükselmeye başlamıştı bir yıl boyunca yüksek gitti ve enflasyonu artırdı. Bu sene hasat mevsimine kadar gıda fiyatlarının göreceli etkisini göreceğiz ama sonra düşüş trendini hep birlikte görmüş olacağız, evet beklentileri aştı ama sevindirici olan çekirdek enflasyonun düşmeye devam ediyor olmasıdır”