ENFLASYONUN HIZI KESİLDİ

Haziran 3, 2014  

 

 

10171290_498003630300738_3427097913981902803_n

“İçeride veya dışarıda önemli bir şok meydana gelmezse bundan sonra enflasyonun da faizin de yönünün aşağı yönlü olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, şu anda TÜFE’deki artış hızının kesildiğini, Yİ-ÜFE’de de bir düşüş başladığını belirterek, “Bunun devam edeceğini ve artık enflasyonun düşüşe geçeceğini düşünüyoruz. İçeride veya dışarıda önemli bir şok meydana gelmezse bundan sonra enflasyonun da faizin de yönünün aşağı yönlü olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

Bakan Işık ile Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İş Birliği Bakanı Lilianne Ploumen, Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde prefabrik üretimi yapan DE Meeuw Group-ABC Prefebrik AŞ Fabrikasının açılışını yaptı.

Işık, Ankara’da Hollanda sermayesiyle yapılan fabrikanın açılışını gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

250 kişiye istihdam sağlayacak 7 milyon avroluk yatırımla yapılan tesisin, her iki ülke ekonomisine de önemli katkıları olacağını belirten Işık, “Aslında bu fabrikanın bir özelliği de var. Bu fabrika, Türkiye’de Hollanda sermayesiyle sıfırdan kurulan ilk yatırım. Bundan dolayı da DE Meeuw şirketine ve şirketin değerli yetkililerine çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu yatırımdan güç alacak Hollanda sermayeli şirketlerimiz, daha büyük sıfırdan yatırımları Türkiye’ye kazandıracaklar” diye konuştu.

“(Enflasyon) Mayıs ayı itibarıyla zannediyorum en yükseği gördük”

Geçen yılın mayıs ayından itibaren özellikle iç gelişmelerin, Amerikan Merkez Bankasının (FED) kararlarıyla aynı zamana denk gelmesinden dolayı bir kur artışı olduğunu ve bunun da enflasyona yansıdığını hatırlatan Işık, şunları söyledi:

“Bunun sonucunda enflasyon ciddi oranda yükselmişti ama Merkez Bankamızın da ısrarla vurguladığı ve bizim de yakinen takip ettiğimiz gibi mayıs ayı itibarıyla zannediyorum en yükseği gördük. Şu anda TÜFE’deki artış hızı kesildi, Yİ-ÜFE’de de bir düşüş başladı. Bunun devam edeceğini ve artık enflasyonun düşüşe geçeceğini düşünüyoruz. Kurun da istikrar yakaladığı düşüncesindeyiz. İçeride veya dışarıda önemli bir şok meydana gelmezse bundan sonra enflasyonun da faizin de yönünün aşağı yönlü olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz.”