ENGELLİLERİN MUTLULUĞU TOPLUMUN MUTLULUĞUDUR

Haziran 5, 2015  

Başlıksız-1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “(Engelliler) Sizlerin mutluluğunuz toplumumuzun mutluluğudur. Engellisinin mutsuz olduğu bir toplumun mutlu olma şansı yok” dedi.

Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde çalışanlarla bir araya gelen Işık, burada yaptığı konuşmada, insanı en çok mutlu eden durumun ailesine, kentine ve ülkesine katkı sunmak olduğunu söyledi.

Bizimköy’de çalışan engellilerin gösterdiği emeğin, her türlü katkıdan daha değerli olduğunu vurgulayan Işık, burada üretilen ürünlerin katma değeri yüksek ürünler olarak ihraç edilmesinin Türkiye için önemli olduğunu kaydetti.

Işık, engellilerin üretime katılmasının çok değerli olduğunu dile getirerek, “Sizlerin mutluluğu bizim en önemli kazanımımız. Ülkemiz iktidarımız dönemine kadar engellilik adeta saklanan bir durumdu. Halbuki her birimiz potansiyel bir engelli adayıyız. O açıdan gelinen nokta Türkiye’de bütün engellerin, engelliler için kaldırılması ve engelsiz yaşam felsefesi her geçen gün hayata geçiyor” ifadesini kullandı.

 “Bizim için en önemli öncelik sizin mutluluğunuzdur”

Birçok alanda tedbir aldıklarını anlatan Işık, eğitim, sağlık, sosyal aktivitelerinde olduğu gibi her alanda engellilerin yanlarında olduklarını bildirdi.

Işık, 2002’de kamuda engelli olarak istihdam edilenlerin sayısının 5 bin 777 olduğunu belirterek, bu sayının bugünlerde 40 bin 800’e çıktığını söyledi.

Evde bakım hizmetinden yararlanan engelli sayısının 30 binden, yaklaşık 450 bine çıktığını aktaran Işık, engellilerin eğitimine önem veren bir anlayışa sahip olduklarını kaydetti.

Işık, engelli gençlerin üretim yapmasının kendilerini mutlu ettiğine işaret ederek, “Arzumuz, bu merkezlerin Türkiye’de de artarak kurulması. Bazen bütün engellilerimizin fabrikalara dağıtılması ve normal çalışma şartlarında istihdam edilmeleri önemli. Bazen de bu gibi projelerle engellilerin iş hayatına hazırlanması ondan sonra da tesislerde çalışmasının sağlanmasında olduğu gibi 2 modeli de düşünmek durumundayız” değerlendirmesinde bulundu.

Anayasaya, engellilere pozitif ayrımcılık yapılacağına yönelik hüküm koyduklarını anlatan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim için en önemli öncelik sizin mutluluğunuzdur. Sizin mutluluğunuz için de en güzel öncelik de sizin ülkemizin üretimine katkı sağlamanızdır. Sizlerin bazılarınız buradan ayrılacaksınız daha iyi imkanlarla çalışacaksınız. Sizin yerinize yeni arkadaşlarınız gelecek. Burası okul gibi işlev görmeye devam edecek. Sizlerin mutluluğunuz toplumumuzun mutluluğudur. Engellisinin mutsuz olduğu bir toplumun mutlu olma şansı yok. Sizleri mutlu etmenin bütün toplumu mutlu etmek anlamına geldiğini biliyoruz. Ona göre hareket ediyoruz.”

Konuşmanın ardından Bakan Işık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek ve diğer ilgililerle engellilerin üretim yaptığı atölyeleri gezdi.