ERMENEK’E ÖZEL ESNAF KREDİSİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLIYOR

Mart 4, 2015  

Işık: “Bir yıl geri ödemesiz esnaf kredisi ciddi dar boğaza giren Ermenek esnafı için çok hayırlı oldu, emeği geçen herkese teşekkür ederim”

Başlıksız-2

 

KOSGEB İcra Komitesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın başkanlığında Bakanlık merkez binasındaki ASO salonunda toplandı.

Üyeleri arasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken gibi önemli sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de bulunduğu komitede önemli kararlar alındı.

Komitede daha önce sınır olayları sebebiyle ekonomik sıkıntıya giren Akçakale ve Ceylanpınar ilçeleriyle maden faciası yaşanan Soma ve Kırkağaç’a özel krediler düzenlenmişti.

Bir yıl geri ödemesiz, 50 bin TL üst limitli üçer aylık taksitlerle 3 yıl vadeli KOSGEB kredisi esnafın ve bölge halkının yüzünü güldürmüştü.

Aynı şartları taşıyan kredi yine maden kazası yaşanan Ermenek de hayata geçirildi. Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla esnafına uygulanacak işletme sermayesi için başvurular ilçede bulunan bankalar aracılığıyla başladı.

 

Işık: “Çok hayırlı oldu”

Toplanan KOSGEB İcra Komitesi’nde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, zorda olan KOBİ ve esnafların sıkıntılarının giderilmesi için KOSGEB’i seferber ettiklerini söyledi.

Işık, kendisine bağlı olarak çalışan KOSGEB’in bütün KOBİ’lerin yanında olduğunu belirterek, “50 bin liralık bir yıl geri ödemesiz Ermenek esnaf kredisi önemli rahatlama sağlayacak, darboğaza giren Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla esnafı için çok hayırlı oldu, emeği geçen herkese şükran borçluyuz” diyerek İcra Komitesi’ne teşekkür etti.

 

 

“Destekleri artıralım analiz edelim”

KOSGEB’in verdiği desteklerin ayrıntılı olarak masaya yatırıldığı toplantıda Bakan Işık, teşviklerin artırılması talimatı verdi.

Işık, şöyle konuştu:

“KOBİ destek bütçelerinizin tamamını harcayıp, maliyeden ilave bütçe istemeniz lazım.. ARGE ve inovasyon destek bütçeleriniz yeni fikirlerin yeni ürünlerin çıkması açısından hayati önem taşıyor. Bakanlık olarak verdiğimiz desteklerin etki analizini yapıyoruz. Etki Değerlendirme Dairesi kurduk, yakında sonuçlarını açıklayacağız, kime ne kadar verdik ne sonuç aldık değerlendiriyoruz, benzer uygulamayı KOSGEB ve TÜBİTAK için de yapacağız.”