FAİZ AŞAĞIYA DOĞRU İNECEK. PİYASA DAHA FAZLA HAREKETLENECEK

Nisan 30, 2014  

 

Ankara Sanayi Odası Nisan Ayı Meclis ToplantısıAnkara Sanayi Odası Nisan Ayı Meclis ToplantısıAnkara Sanayi Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı

– “2014, ihracat bazlı büyümenin yılı olacak diye bakıyoruz. Nisan ayı verilerinin daha iyi geleceğini düşünüyoruz. Her geçen ay üretim, istihdam, yatırım açısından daha iyi olacak “

– Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye ekonomisi için kötü günlerin geride kaldığını belirterek, “Bundan sonra inancım, faiz aşağıya doğru inecek. Piyasa daha fazla hareketlenecek” dedi.

Işık, Ankara Sanayi Odasının (ASO) nisan ayı meclis toplantısında, sanayicilerin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü yükseltebilmesi için Ar-Ge yatırımlarını artırması gerektiğini belirtti.

Küresel ekonomik krizin ‘ekonominin önemli bir kısmı finanstır’ anlayışını darmadağın ettiğini ifade eden Işık, “Üretimi güçlü olan ülkeler, krizden en az etkilenerek çıkan ülkeler oldu. Bunun en tipik örneği de Almanya. Almanya, adeta krizde kendi ayakları üstünde kalmadı, diğer ülkeleri sırtlayan konumda oldu. Bu krizden en az etkilenen ülkelerden biri de Türkiye” diye konuştu.

Türkiye’nin özellikle son 12 yılda büyük mesafe kat ettiğini kaydeden Işık, şöyle konuştu: “Türkiye, geçmiş yıllardaki gecikmeleri telafi edecek bazı adımlar attı ve bir noktaya geldi. Türkiye, 2023 yılına yönelik önemli hedefler koydu. Bu noktada temel iki dezavantajımızın birisi, Türkiye maalesef tasarruf açığı olan ülke. Türkiye, kendi yatırımını destekleyecek tasarruflara sahip olmayan bir ülke. Bu noktada doğrudan yabancı yatırımın gelmesi gerekiyor. İkinci zaaf alanımız cari açık. Bu iki alanı dengeleyen, etkilerini minimize eden güçlü yanlarımız var. Türkiye, uyguladığı ekonomi politikaları ile sağlam bir altyapıya kavuştu. Bütçe açığı artık ekonomiyi tehdit etmiyor. Bu uluslararası yatırımcının güveni açısından çok önemli bir kriter. Artık devletin borcu, ülke ekonomisini tehdit eder boyuttan çıktı.”

Üniversitelerin sanayilerle giderek daha fazla işbirliği yaptığına dikkati çeken Işık, bu durumun Türkiye açısından sevindirici olduğunu belirtti.

– “Kötü günler geride kaldı”

Türkiye’nin ihracatına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Işık, “2014, ihracat bazlı büyümenin yılı olacak diye bakıyoruz. Nisan ayı verilerinin daha iyi geleceğini düşünüyoruz. Her geçen ay üretim, istihdam, yatırım açısından daha iyi olacak . Çünkü Türkiye başarısız darbe girişimini geride bıraktı” ifadelerini kullandı.