FİKRİ IŞIK, BERLİN’DEKİ TEKNOLOJİ MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Ocak 24, 2014  

 

adler2Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Berlin’deBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Berlin’de

FİKRİ IŞIK, BERLİN’DEKİ TEKNOLOJİ MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Türk-Alman Bilim Yılı’nın açılışına katılmak amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Adlershof semtinde bulunan Teknoloji Merkezi’ni ziyaret etti.

Sözkonusu merkezle ilgili yetkililerden bilgi alan Işık, daha sonra Teknoloji Merkezi bünyesinde yer alan Helmholtz Merkezi’nin BESSY ismi verilen proton hızlandırma tesisinde incelmelerde bulundu.

Burada tesis hakkında bilgi verildi, ardından Türkiye’de planlanan büyük ölçekli Türk Hızlandırma Merkezi konusunda Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TAC Proje Direktörü Prof. Dr. Ömer Yavaş tarafından sunum yapıldı.

Fikri Işık burada yaptığı açıklamada, bilim alanında Türkiye ile Almanya arasında ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda iki ülke açısından önemli olduğuna dikkati çekerek, ”Bu yıl bu noktada önemli bir fırsat görüyoruz. Özellikle Almanya’nın teknolojideki geldiği seviyeden Türkiye olarak biz de istifade etmenin yollarına bakıyoruz. Bu noktada işbirliğine her iki tarafından da açık olması çok önemli. Bugün burada hızlandırıcı teknolojileriyle ilgili çok önemli bir merkezdeyiz. Bu merkezin çok daha gelişmişinin Türkiye’de kurulması çalışmaları var. Bu çalışmalarla iliği önümüzdeki süreçte biz de değerlendirmelerimizi yapacağız’’ şeklinde konuştu.

Türk Alman Bilim Yılı’nda akademisyenler arası, üniversiteler arası, araştırma merkezleri arasındaki işbirliğini çok daha üst seviyeye çıkarmak istediklerini belirten Işık, pek çok ortak projeyi  birlikte hayata geçirmeyi ve geleceğin teknolojilerine birlikte hazırlanmayı hedeflediklerini  ifade etti. Işık, hem Türkiye hem de Almanya’nın önemli sektörlerde iş birliğini ve güç birliğini daha da artırmayı önemsediklerini  kaydetti.