Fikri Işık Kandıra da sorunları dinledi.

Eylül 2, 2010  

 

     Kocaeli Milletvekili Fikri Işık Babalı köyü sakinlerinin sorunlarını bizzat yerinde ve kendilerinden dinlemek köy halkının mağduriyetine bir çözüm bulabilmek için 30 Mart Pazar günü Kandıra ya bağlı Babalı köyünü ziyaret etti. Babalı köyüne yapılan bu ziyaretin sebebi 2B kanunu ile ilgili köy halkını bilgilendirmekti.


     Kandıra nın babalı köyüne yapılan bu ziyarette Kocaeli milletvekili Fikri Işık’ a Ak Parti Kandıra ilçe başkanı Ak parti il yönetim kurulu üyesi Osman Özgenç ve Kandıra ilçe teşkilatı yönetim kurulu üyeleri de eşlik ettiler.İlk olarak Babalı köyünde söz alan kandıra ilçe Başkanı Cengiz Kan ; Sizin burada yaşamış olduğunuz sıkıntı 90 lı yıllara kadar dayanıyor ve  2B  kanununun askıya çıkmaması hasebi ile evlerinize çivi bile çakamıyorsunuz, bu konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir gelişme yaşandı ve bu  gelişme sizi endişelendirmesin. Bizim maksadımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemek biz her zaman sizlerin yanındayız , bölgede imara uygun biçimde bir şeyler yapmaya çalıştık önemli olan birlik beraberlik ve güvendir bu konu ile ilgili olarak Kocaeli milletvekilimiz Fikri bey sizlere gerekli açıklamaları yapacak dedi.

 


     

     Babalı köyü güzelleştirme ve dayanışma derneği başkanı Mehmet Balcı ; 2003 yılından sonra burada bir komisyon çalışma yaptı fakat yapılan bu çalışma henüz askıya çıkmadı çalışma sonrasında mahkemelere  açılan davalar var ve bu davalar sebebi ile askıya çıkmadı bizim sizden isteğimiz yapılan çalışmaların bir an önce askıya çıkması eğer davalar askı sürecini etkilemeyecek ise bize bu konuda yardımcı olmanızı istiyoruz dedi.

     Kocaeli milletvekili Fikri Işık ; Kanun şu anda ormana ev yapanı cezalandırıyor hatta o evi yapana göz yuman belediye başkanını da cezalandırıyor orman konusu kanunda çok önemli bir yere sahip eğer burada çalışma yapan komisyon kararını orman arazisi olarak açıklarsa bu konuda yapacak pek bir şey yok çünkü 1981 yılında yapılan çalışmalarda yeriniz orman gözüküyorsa bunu kimse değiştiremez eğer 1981 yılından önce orman açılmış ise 2B kapsamına giriyor 1981 yılından sonra açılan yerler kesinlikle orman arazisi olarak gözükür. Eğer sizin yerleriniz 2B kapsamında ise ona göre hareket edilecek. Kadastro kararının askıya çıkması için benim bildiğim kadarı ile mahkemenin bitmesi gerekiyor eğer gerekmiyor ise mahkeme bitmeden de askıya çıkabiliyorsa biz onun çalışmalarını yapalım. Sizlerden isteğim askı süresini iyi takip edin eğer süreyi takip etmeyip kaçırırsanız hiçbir şey yapamayız.Onun için askı süresini kaçırmamanız ve süre içinde itirazlarınızı yapmanız gerekir.

 


 

     Biz Ak parti olarak 2B yasasını çıkartmaya çalıştık fakat Chp hepinizin bildiği üzere yasayı engellemek için elinden geleni yaptı.Peki yasanın çıkmasını engelledi de ne oldu kim mağdur oldu bu işin sonunda tabiî ki vatandaş mağdur oldu sizler mağdur oldunuz bizler de sizlerin bu mağduriyetini gidermek için Ankara da tapu kadastro genel müdürlüğü ile görüşeceğiz.

     Değerli arkadaşlar bakın sizlerin sahip olduğu bu yerler çok kıymetli 10 sene sonra bu yerlerin değer çok fazla artacak o yüzden yerlerinizi kesinlikle satmayın ve her şeyi kanuna imara uygun olarak yapın sizden talebimiz kendinizi zor duruma düşürmeyin buranın büyük bir kısmı 2B  ve 2B yakında gelecek. Bizler sizin hakkınızı sonuna kadar savunuruz. Devlet 2B meselesini halletmek istiyor 2B meselesinin hallolması demek aynı zamanda Devlete kaynak demek.


     Babalı köyü muhtarı Adem Türkmen , Babalı köyü Ak parti temsilcisi Erol Şavk , Kocaeli Yörükler derneği başkanı Mehmet Öz sırası ile söz alarak konu hakkındaki görüşlerini belirttiler ve Kocaeli milletvekili Fikri Işık’a kendilerine yardımcı olmalarından ve gösterdikleri samimiyetten dolayı teşekkür ederek Yörük ayranı ikram ettiler.

 

 


     Babalı köyü ziyaretinin ardından Fikri Işık Çamkonak köyüne geçti Çamkonak köyünde emekli olan bir vatandaşın yeni çıkacak sosyal güvenlik yasası ile emekli maaşlarının azalacağı konusunda söylentilerin olduğunu ve maaşlarda azalma olup olmayacağını sordu bunun üzerine Fikri Işık Yeni çıkacak olan sosyal güvenlik yasası ile  emekli maaşının azalması gibi bir durumun söz konusu olmadığını çıkacak bu yasadan şu an sigortalı olanların etkilenmeyeceğini kanun çıktıktan sonra sigortalı olanların etkileneceğini söyledi.Bu söylentilere inanmamalarını çünkü çıkacak yeni yasanın mevcut çalışanlara hak kaybı getirmediğini belirtti.Çamkonak köyünün ardından Karaağaç köyüne geçen Fikri Işık ve beraberindekiler Karaağaç köyünde Muhtar Mehmet Elmacı tarafından karşılandılar. Muhtar ilk olarak Köye sağlık ocağı talepleri olduğunu belirtti.Bu istek üzerine Fikri Işık Kanun gereği nüfusu 5000 in altında olan yerlere sağlık ocağı yapılamayacağını söyledi. Ülkemizde doktor açığının olduğu bir gerçektir ve bu açık varken bir doktoru günde 5 hastaya bakması için küçük yerlere sağlık ocağı yaparak bağlamak diğer tarafta en az 50 hastaya bakabileceği bir yere vermemek arada 45 hastanın doktorsuz kalması demek.Bu durumda 45 hasta mağdur olacak ve devletin memurunun maaşını millet veriyor milletten alınan vergiler sayesinde memurların maaşı ödeniyor o yüzden bu imkanları daha dikkatli kullanmamız gerekiyor.


     Devlet hastanesinde doktor bulamadıklarını ve mağdur olduklarını söyleyen vatandaşa sayın Işık ; yakında çıkacak olan sosyal güvenlik yasası sayesinde özel hastanelerde yapılan muayene ve ameliyat ücretlerinde en fazla sizden devlet hastanesine ödediğiniz ücretin %20 fazlasını alabilecek yani sizlerden fahiş fiyatlar talep edemeyecekler ve bu sayede daha fazla para alacağım diye özel hastaneye giden doktor sorunu olmayacak.


     Elektriklerin en ufak bir fırtınada kesildiğinden şikayetçi olan vatandaşa ise sayın Işık ; 2008 bütçesinde Türkiye’nin bütün köylerinin elektrik hatlarının modernizasyonu için bütçe ayrılmıştır.2008 yılında bu konu ile ilgili çalışmalar başlayacaktır dedi.

 


     Pınardüzü köyünde halkı dinleyen Işık ; burada köylülerin gölet ihtiyacı ile karşılaştı , köye gölet yapılmasını talep eden vatandaşlara ; şartlar uygun olursa gerekli çalışmanın yapılması için size yardımcı olabilirim.Bu köyde de 2B hakkında bazı sorular soruldu ve sayın Işık 2B nin çok yakın bir zamanda çıkacağını söyledi.


     Kandıra da dolu dolu bir gün geçiren Sayın Fikri Işık gezdiği bütün köylerden olumlu tepkilerle uğurlandı Ak partiye açılan kapatma davasına değinen köy halkı sonuna kadar yanlarında olduklarını ve yapılan bu tür oyunlar ile Türkiyenin büyümesine ve gelişmesine engel olmaya çalışanların başarılı olamayacaklarını söyleyerek Fikri Işık’ı uğurladılar..