Fikri Işık’ın Yoğun Meclis Mesaisi

Ekim 26, 2013  

1

Demokratikleşme Paketinin İlk Maddesi Komisyondan Geçti

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık başkanlığında yapılan toplantıda Nevşehir Üniversitesi’nin adının Hacı Bektaş Veli, Siirt’in Aydınlar ilçesinin adının da Tillo olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifi kabul edildi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı toplantıda yaptığı konuşmada, Nevşehir Üniversitesi’nin 2007’de yürürlüğe giren kanunla kurulduğunu belirterek, üniversitenin kurumsal yapısı hakkında bilgi verdi. İsim değişikliği konusundaki teklife olumlu baktıklarını dile getirdi. Siirt’in Aydınlar ilçesinin adının değiştirilmesi konusuna da değinen Avcı, ilçenin adının Tillo olarak değiştirilmesine de olumlu baktıklarını söyledi.

Işık, toplantı sonrası yaptığı açıklamada “Komisyon raporumuzu yazıp Meclis Başkanlığı’na göndereceğiz.  Teklif genel kurula grupların anlaşması veya grup önerisi ile gelir ama çok uzun sürmeyeceğini zannediyoruz.”   dedi

Güney Kore Heyeti ile Görüme

TBMM’de Güney Kore Dostluk Grubu Başkanı Fikri Işık komisyon toplantısı sonrası dostluk grubu üyeleri, Yahya Akman, Ali Torlak, Mehmet Hilal Kaplan, Şafak Pavey, Ünal Kaçır ve Önder Matlı ile birlikte Güney Kore’den Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyesi Milletvekillerinden oluşan bir heyeti TBMM’de misafir etti.

5

Güney Kore Dostluk Grubu Başkanı Fikri Işık, heyeti TBMM’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra, TBMM’nin çalışma sistemi hakkında kısa bir bilgi verdi.

Güney Koreli heyetin başkanı Jae Kwon Shim, kısa süre önce Türkiye’ye gelen Güney Kore Meclisi Başkanı’nın Türkiye’de çok iyi ağırlandığını duyduğunu söyledi ve bunun için teşekkür etti. Shim, Kore Savaşı zamanında, Kore’nin özgürlüğü ve barışı için Kore’ye giden Türkler için de teşekkür etti.

Kore’nin Türkler için çok ayrı bir yere sahip olduğunu belirten Fikri Işık, “Kore deyince bizde bir kardeş ülke, kardeş insanlar akla gelir” şeklinde konuştu.

Türkiye Kore arasındaki dostluğun Türklerin Orta Asya’da bulunduğu dönemde başladığını sözlerine ekleyen Işık, Türkiye’nin Kore’yi kan kardeşi olarak gördüğünü belirtti.

Sürücü Kursları Konfederasyonu İle Görüşme

Işık Meclis’te son olarak İstanbul sürücü kursları Konfederasyonu üyelerini kabul etti. Sürücü kursları ile ilgili yapılan çalışmalar ve mevcut durum hakkında değerlendirmelerin yapıldığı görüşme sonrası konfederasyon üyeleri Işık’ı yapacakları çalıştaya davet ettiler.