FİRMALAR TASARIM YAPARSA DAHA ÇOK KAZANIYORLAR

Temmuz 4, 2014  

10443014_510559409045160_914453521813415654_o 10498518_510559265711841_5774279371485611778_o

Türk Tasarım Danışma Konseyi’nin 10. Toplantısı, Bakan Işık başkanlığında Bakanlık Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, yaptığı konuşmada, toplantının uzun vadeli stratejinin emin adımlarla yürütüldüğünün göstergesi olduğunu söyledi.

Tasarımın ülke sanayisine uluslararası ölçekte etki edecek bir araç olduğunu vurgulayan Işık, sanayideki dinamizmi tasarımcıların vizyoner yaklaşımlarıyla birleştirmek istediklerini ifade etti.

Işık, tasarımcıların gücünü, algısını, niteliğini artırmayı hedeflediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Sahip olduğumuz tarihi ve kültürel birikim, yeniden yorumlanmayı, yeniden dönüştürülmeyi ve yeniden üretilmeyi bekliyor. Belki de medeniyetimizden gelen büyük birikimin en iyi şekilde inkişaf edeceği alanlardan biri tasarım alanıdır. Zengin medeniyet ve kültür birikimimizden güç ve ilham alarak zamanın ruhuna uygun tasarımlar yapmayı ve tasarımcılar yetiştirmeyi tarih karşısında bir sorumluluk olarak görüyoruz.”

Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planı

Tasarım konseyi olarak önemli hedeflerle yola çıktıklarını dile getiren Işık, kamu, özel sektör, sivil toplum kuruşları ve tasarım alanında faaliyet gösteren akademisyenlerin katkılarıyla hazırlanan “Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planı”nın konseyin en önemli çalışması olduğunu söyledi.

Işık, Tasarım Strateji Belgesi’nin temel amacının insana ve çevreye duyarlı, katma değeri yüksek tasarımların yaratılmasını ve korunmasını, Türk tasarımının ve tasarımcılarının sürdürülebilir şekilde dünya ile rekabet edebilir hale gelmesini, Türk tasarımı kimliğinin yerleşmesini sağlamak olduğunu anlattı.

Tasarım duyarlılığını eğitimin bütün seviyelerine yaymayı hedeflediklerini vurgulayan Işık, tasarımların korunmasına ilişkin Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı’nın en kısa sürede yasalaştırılması için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Işık, tasarımcılığın bir meslek statüsü olarak tanımlanması için gerekli çalışmaları yapmak istediklerini, strateji belgesi çerçevesinde tasarım faaliyetlerinin vergi mevzuatında istisna ve muafiyetler kapsamında yer alması için çalıştıklarını ifade etti.

Bakanlık olarak girişimci bilgi sistemi verilerinden yol gösteren veriler elde ettiklerini dile getiren Işık, bu kapsamda ölçeği büyüyen, teknoloji düzeyi yükselen, ihracat ve tasarım yapan firmaların karlılıklarının arttığını gördüklerini belirtti.

Işık, tasarım yapan firmaların ile yapmayanlara göre 2 kata yakın faaliyet karlılığı elde ettiğini ifade ederek, “Bu çalıştığımız alanın hem ülkemiz hem de firmalarımız için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan çarpıcı bir örnek. Tasarım çalışmalarını mutlaka çok daha güçlü şekilde desteklemek zorundayız” diye konuştu.