G.KORE İLE STRATEJİK ORTAKLIĞI DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ

Aralık 15, 2012  

Türkiye-Güney Kore Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Kocaeli Milletvekili Fikri IŞIK Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Sayın Sang-Kyu LEE’yi Türkiye Büyük Millet Meclisindeki makamında kabul etti.

Serbest Ticaret Anlaşması TBMM Gündeminde

Büyükelçi LEE ziyarette ilk olarak Türkiye-Güney Kore arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasının Güney Kore parlamentosu tarafından onaylandığını belirterek, Milletvekili IŞIK’a anlaşmanın TBMM tarafından ne zaman onaylanacağı konusunda bilgi almak istediklerini bu konuda desteklerini beklediklerini söyledi. Işık da TBMM’nin şu an için bütçe görüşmeleri nedeni ile yoğun bir gündemi olduğunu, mevzubahis anlaşmanın Türkiye için oldukça önemi olduğunu ve en kısa zamanda TBMM Genel Kurulunun onayına sunulacağını, söz konusu anlaşmanın TBMM Genel Kurulu onayına sunulmasını hızlandırmak için elinden geleni yapacağını ifade etti.

Refahı Arttırmanın Tek Yolunun Barış

Işık; Büyükelçi LEE’nin Kuzey Kore’nin geçen hafta uzaya fırlattığı roket ile ilgili sorusu üzerine Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının Kuzey Kore’nin bu hareketini oldukça hızlı bir şekilde kınadığını belirterek, Türkiye-Güney Kore Parlamentolar arası Dostluk Grubu olarak kendilerinin de Kuzey Kore’nin bu tavrını kınadıklarını söyledi. Sözlerine tüm dünyada barışın egemen olmasını istediklerini söyleyerek devam eden IŞIK, düşmanlığı körükleyen, halkları provoke eden bu tarz yaklaşımları kınadıklarını ve refahı arttırmanın tek yolunun barış olduğunu söyledi. IŞIK ayrıca Kuzey Kore yönetiminin silahlanmaya harcayacağı kaynakları halkın refahı için harcamasını temenni ettiklerini belirtti.

Büyükelçi LEE de IŞIK’ın konuya oldukça hâkim olduğunu, söz konusu füzenin yapımı için harcanan 850 milyon doların tüm Kuzey Kore halkının 200 günlük gıda ihtiyacına denk olduğunu anlattı.

BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğine Adaylık

Dostluk Grubu Başkanı Fikri IŞIK Türkiye’nin 2015 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğine aday olduğunu hatırlatarak, bu konuda Güney Kore’nin Türkiye’ye destek vereceğine inandıklarını belirtti. Büyükelçi LEE de Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğine adaylığı ile ilgili mevcut hükümetlerine sürekli olarak ricada bulunduklarını, şu an için konu ile ilgili görüşün olumlu olduğunu, kesin kararın da yakın zamanda verileceğini ifade etti.

Gazilerin Güney Kore Ziyareti

IŞIK Büyükelçi LEE’ye Kore Savaşı gazilerimizin Güney Kore’yi ziyareti ile ilgili bir çalışmalarının olup olmadığını sorması üzerine Sayın LEE Türkiye Muharip Gaziler Derneği ile her sene düzenli olarak gezi organizasyonu yaptıklarını, bu sene geziye katılacak gazi sayısını arttırmaya çalıştıklarını söyledi.