GAPSHOES FUARI AÇILIŞINA KATILDIK

Haziran 19, 2014  

 

 

 

 

 

PSX_20140619_130139 PSX_20140619_130859 PSX_20140619_131006 (1)

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bu ülke her zaman haktan, adaletten, demokrasiden yana oldu. Bugün de yarın da bu yoluna devam edecek” dedi.

Işık, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Kunduracılar Odası, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Odası ve KOSGEB desteğiyle Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı’nın (GAPSHOES) açılışında, 2013’teki 723 milyon dolarlık ayakkabı ihracatının yüzde 16,4’ünün Gaziantep’ten gerçekleştirildiğini belirtti.

İhracatın artırılması için çalışmalar yapıldığını ve bu tür fuarlara katılan firmalara KOSGEB desteği verdiklerini aktaran Işık, “Geçen yıl 310 fuar için 44 milyon lira destek sağladık. Bu yıl ise 282 fuar destek kapsamına alındı ve bugüne kadar 155 fuarda 14 milyon lira destek sağladık” diye konuştu.

Türkiye’nin, olumsuzluklara rağmen ilk çeyrekte yüzde 4,3 büyüdüğünü hatırlatan Işık, bu rakamın ise Avrupa Birliği (AB) ortalamasının neredeyse 3 katı olduğuna işaret etti.

Açıklanan rakamların Türkiye’nin başarısını çok net ortaya koyduğunu kaydeden Işık, şunları söyledi:

“İlk çeyrek büyümenin lokomotifinin imalat sanayi ve ihracat olması hepimizi ayrıca sevindiriyor. İmalat sanayindeki ve ihracattaki büyüme bizi çok daha sürdürülebilir ve ülkede istihdam sağlayan bir yapıya doğru götürüyor. Sanayi üretiminde ve ihracattaki artışımız devam ediyor. İşsizlik rakamları tekrar tek haneye düştü. Son 1 yılda yaklaşık 1,5 milyona yakın insanımız iş buldu. Bu bir ekonomi için son derece önemlidir. Büyüme eğer ihracat ve istihdamla destekleniyorsa çok daha sağlıklı oluyor.”

Büyümenin, iç istikrara yönelik çok büyük tehditler olmasına rağmen elde edildiğini vurgulayan Işık, emeği geçenlere teşekkür etti.

“Güçlü bir demokrasiye sahibiz”

Türkiye’nin güçlenen demokrasi ve ekonomisiyle, krizlere ve risklere karşı çok daha güçlü bir pozisyon elde ettiğini ifade eden Işık, şöyle devam etti:

“Demokrasimiz darbe girişimlerine ve siyasi vesayet müdahalelere karşı önemli dirençler kazandı. Artık ürkek ve kırılgan bir demokrasimiz yok. Aksine halk desteğiyle daha güçlü bir demokrasiye sahibiz. Nereye gideceğini bilmeyen gemiye kuvvetli rüzgarlar dahi yardımcı olmaz. Aksine nereye gideceğini bilen gemiye rüzgarlar çok ciddi güç katar. Türkiye, artık nereye gideceğini çok iyi bilen bir ülke konumunda. 2023’te dünyanın gelişmiş ilk 10 ekonomisi arasında yer almayı hedefliyoruz. Bu noktada elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. Sınırlarımız içerisinde olduğu gibi dışarıda da huzur ve istikrarın hakim olması için gayret gösteriyoruz. Bugün Gaziantep’teyi ve komşularımızı ateşe veren herhangi bir yangının bizi etkileyeceğini biliyoruz.”

“Batı, demokrasiyi bölgedeki çıkarlarına feda ediyor”

Işık, Batı’nın kendine layık gördüğü demokrasiyi, özellikle bölge ve İslam dünyasına layık görmediğini ileri sürdü.

Batı’nın, halkın kendi kendini idare etme hakkını kendi ülkesinde ‘olmazsa olmaz’ olarak  gördüğünü anlatan Işık, “Batı, demokrasiyi bölgedeki çıkarlarına feda ediyor ve bu ciddi bir istikrarsızlık oluşturuyor. Eğer siz demokrasiye inanıyorsanız, kendi ülke insanına layık gördüğünüzü bölge insanına da lüks görmeyeceksiniz. Böyle yaptığınız için bölgede radikal unsurlar güç kazanıyor. Eğer Batı Mısır’daki darbeyi desteklemek yerine demokrasiden yana tavır almış olsaydı, bugün bölgemiz daha başka olacaktı. Eğer batı Suriye’de halkına zulmeden bir iktidarı ayakta tutmayı kendi çıkarları için uygun görmeyip de ‘hayır arkadaş en kısa zamanda seçime gidilsin ve kim halk tarafından destek bularak, yetki alarak iktidara geliyorsa, ülkeyi o yönetsin’ tavrını sürdürseydi, bugün ne Suriye’de bu kadar insan hayatını kaybetmiş olacaktı ne de Gaziantep gibi Kilis gibi Hatay gibi Türkiye’nin pek çok ili bu sıkıntıları çekiyor olacaktı” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin dış politikasını kolaycılığa kaçarak eleştirenler olduğunu  belirten Işık, şöyle devam etti:

“Biz büyük bir medeniyetin mensuplarıyız. Biz ülke çıkarı diyerek ilkelerimizin tersine hareket, bugüne kadar bizim ecdadımız etmedi, biz de etmemeye gayret gösteriyoruz. Biz bir zalimi sadece ülke çıkarı var diye, asla halkına rağmen başta tutulması taraftarı hiç olmadık bundan sonra da olmayacağız. Bizim arzumuz Suriye’de en kısa zamanda demokrasinin gelmesi, halkın kendi oylarıyla seçtiği idareciler tarafından yönetilmesi. Darbecilerin değil halkın hür iradesiyle seçtiği insanların yönetimde bulunması.”

Bakan Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Suriyeli sığınmacılara çalışma hakkı verilmesi konusunda da çalışmalar yaptığını anımsattı.

“Hiçbir yerde savaş istemiyoruz”

Türkiye’nin bir daha Cezayir’de düştüğü yanlışa düşmeyeceğini aktaran Işık, “Bu ülke her zaman haktan, adaletten, demokrasiden yana oldu. Bugün de yarın da bu yoluna devam edecek” dedi.

Dün Türkiye’de bir ilkin daha gerçekleştiğini, ilk defa darbe yapanlar ve darbede başarılı olanların yargı önünde mahkum olduğunu dile getiren Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yani ne olurdu bölgemiz için de bu demokrasiyi çok görmeselerdi. Ne olurdu Mısır’da hür seçimlerle her şey halkın iradesiyle şekillenseydi. Ne olurdu Suriye’de sandığın önü açılsaydı. Ne olurdu Irak’ta mezhepçi bir anlayışta değil de demokratik bir anlayışta herkesin yönetime katıldığı düzen oluşturulabilseydi. O zaman siz Gaziantep’i düşünün. Gaziantep çok daha şaha kalkardı. Bizim arzumuz bu, biz bunu istiyoruz. Bizim Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün prensibi temel prensibimiz; ‘Yurtta sulh cihanda sulh.’ Biz hiçbir yerde savaş istemiyoruz, hiçbir yerde kargaşa ve kaos istemiyoruz. Aksine halkın kendi iradesiyle seçtiği insanların ülkelerini yönetmelerini istiyoruz.”

Işık, bölgenin huzura kavuşması için hükümet olarak gayret gösterdiklerini belirtti.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek stantlar gezildi.

Bakan Işık, bir firmanın standında yapılan kadayıfın şerbetini dökerek, basın mensuplarına ikram etti.

Fuarda, Gaziantep’in yanı sıra İstanbul, Adana, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Antakya, Şanlıurfa, Manisa ve Samsun’dan ayakkabı, terlik, deri, saraciye ve ayakkabı üreticileri yer alıyor.

Yaklaşık 160 firma ve 250 markanın katıldığı fuarı, yurt içi ve dışından 20 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.