GAZİANTEP 2. ENERJİ ZİRVESİ

Şubat 21, 2014  

IMG_3923

 

“Türkiye okyanusta dümeni kırık ülke değil”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Şehitkamil Kültür Merkezinde düzenlenen “Gaziantep 2. Enerji Zirvesi”nde konuştu.

Türkiye’nin hedefleri olan ve bu hedefleri gerçekleştirmek için emin adımlarla yoluna devam eden bir ülke olduğunu kaydeden Işık,  “Türkiye artık okyanusta dümeni kırık bir ülke değil. 2023 hedeflerini ortaya koyduk, 500 milyar ihracat hedefine ulaşmak zorundayız. 2 trilyon dolar gayri safi milli hasıla hedefimiz var. Kişi başına düşen milli geliri 25 bin doların üzerine çıkarma, işsizlik oranını yüzde 5’in altına düşürme hedefimiz var.” dedi.

“Bunları başarmak için de Ar-Ge ve inovasyon harcamalarını GSMH oranının yüzde 3’ne çıkarma hedefimiz var. Bu hedeflere ulaşmak için sürdürülebilir kalkınmaya odaklanma zorunluluğumuz var.” diyen Bakan Işık,  artık ülkenin enerjisini harcayan tartışmalardan sıyrılıp, demokrasi üzerinde baskı oluşturacak, vesayet oluşturacak, ülkenin geleceğine ipotek koyacak her türlü oluşumu da bertaraf etmek suretiyle sürdürülebilir kalkınma ve 2023 hedefine odaklanmak zorundayız.” şeklinde konuştu.