GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE’YE VE BÖLGEYE ÇOK ŞEY KATACAK

Aralık 5, 2014  

“Hem TÜBİTAK MAM ile hem TSE ile hem Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ile bir sonraki aşamada Bilişim Vadisi ile ama en önemlisi de imalat sanayinin kalbi durumundaki Gebze sanayisi ile çok güçlü bir işbirliği yapacak olan Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye’ye ve bölgeye çok şey katacak”

Başlıksız-2

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Haluk Görgün’ü ziyaret eden Işık, burada yaptığı konuşmada, Kocaeli’nin güçlü bir üniversiteye kavuştuğunu söyledi.
Gebze’nin ve Kocaeli’nin Türkiye açısından son derece stratejik öneme sahip olduğunu belirten Işık, Gebze’nin, Türkiye’de imalat sanayinin kalbi durumunda olduğunu, Türkiye’nin imalat sanayinin önder kuruluşlarının önemli bir kısmının Gebze’de bulunduğunu belirtti.
Bakan Işık, “Türkiye’nin ihracatında Gebze’nin çok ama çok önemli bir yeri var. Aynı zamanda TÜBİTAK’ın Marmara Araştırma Merkezi Gebze’de ve burada 2 bin 500 kişi çalışıyor. Bunların çok önemli bir kısmı araştırmacı. Bu Gebze açısından çok büyük bir zenginlik. Diğer yandan TSE’nin Gebze yerleşkesi, Türkiye’nin en önemli en güçlü laboratuvarlarına sahip olan bir yerleşkedir” şeklinde konuştu.
Bilişim Vadisi’nin kuruluş çalışmalarının sürdüğünü, aynı zamanda hem Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB)  içinde hem de TÜBİTAK içinde iki Teknoloji Geliştirme Bölgesi, onun üzerinde de Ar-Ge merkezi olduğunu dile getiren Bakan Işık, şöyle devam etti:
“Böyle çok güçlü bir üretim merkezinde çok güçlü bir teknik üniversitenin olması son derece önemli. Bu son yapılan kanun değişikliği ile de inanıyoruz ki hem TÜBİTAK MAM ile hem TSE ile hem Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ile bir sonraki aşamada Bilişim Vadisi ile ama en önemlisi de imalat sanayinin kalbi durumundaki Gebze sanayisi ile çok güçlü bir işbirliği yapacak olan Gebze Teknik Üniversitesi Türkiye’ye ve bölgeye çok şey katacak.”
“Bölgemizin bundan istifade etmesi ve Türkiye’nin bu noktada kazançlı çıkması için biz de elimizden gelen desteği veriyoruz, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz” diyen Işık, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ü tebrik ederek, görevinde başarılar diledi.
Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek’in de katıldığı ziyarette Bakan Işık, Görgün’e günün anısına vazo hediye etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Görgün de Işık’a, GTÜ ve Kale Havacılık işbirliği ile üretilen İnsansız Hava Aracı (İHA) hediye etti.