GEBZE ÜNİVERSİTESİ KURULUYOR

Temmuz 16, 2014  

IMG_3354 (1)

AK Parti Kocaeli milletvekilleri, TÜBİTAK ile yakın işbirliği yapacak olan, Gebze Teknik Üniversitesi adıyla yeni üniversite kurulmasını öngören kanun teklifini, TBMM Başkanlığı’na sundu

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ile diğer AK Parti Kocaeli Milletvekillerinin imzasını taşıyan, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne göre, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün mevcut fakülte ve enstitülerini de bünyesine alacak, TÜBİTAK ile yakın işbirliği yapacak Gebze Teknik Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak.

Üniversite; Enerji Teknolojileri Fakültesi, Biyoteknoloji Fakültesi, Nanoteknoloji Fakültesi, Temiz Üretim, Yer ve Deniz Bilimleri Fakültesi, Ulaşım Teknolojileri Fakültesi, Yönetim Sistemleri Fakültesi, Savunma Teknolojileri Fakültesi, Bilişim Teknolojileri Fakültesi, Mimarlık, Tasarım ve Yapı Teknolojileri Fakültesi, Temel Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden oluşacak.

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne bağlı olarak kurulan Fen Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve Mühendislik fakültesi kapatılacak.

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde bulunan ve bu kanunla kapatılan fakülteler, mevcut öğrencilerin mezuniyetlerine ve nihayet 2021-2022 öğretim yılı sonunu geçmemek üzere, görevlerini ilgili mevzuatına göre yürütmeye devam edecek. Bu fakülteler 2021-2022 öğretim yılı sonunda herhangi bir işleme gerek kalmaksızın kapatılmış sayılacak.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde kayıtlı bulunan öğrencilere verilecek mezuniyet belgeleri ile diplomalar, istekleri halinde enstitünün adıyla Gebze Teknik Üniversitesi tarafından verilecek.

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü rektörünün görevi sona erecek.

Bu düzenlemenin uygulanmasında ortaya çıkacak sorunlar, Yükseköğretim Kurulu kararıyla çözümlenecek.

Teklifle, üniversiteye 417 kadro ihdas ediliyor.