GELİN TÜRKİYE’DE AR-GE YAPIN

Ekim 24, 2014  

10372779_263673443842891_5347449267921538269_n

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Türkiye’de Ar-Ge yapmanın maliyetiyle Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde Ar-Ge yapmanın maliyeti arasında Türkiye lehine çok ciddi fark var. Dolayısıyla biz yüksek teknolojiyle üretim yapmak isteyen, Ar-Ge ve inovasyon alanında faaliyet gösteren tüm şirketlerin Türkiye’de yatırım yapmasını özellikle arzu ediyoruz” dedi.

Bakan Işık, Almanya temasları kapsamında bir dizi ziyaretlerde bulundu. Programına Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Fuat Sezgin’le görüşerek başlayan Bakan Işık, merkezi Frankfurt’ta bulunan ve dünya çapında tanınan Türk oyun şirketi Crytek firmasını da ziyaret etti. Burada bir dizi incelemelerde bulunan ve Crytek’in kullandığı teknolojiye ilişkin bilgi alan Işık, ziyaretine ilişkin basın mensuplarına da bilgi verdi.

Işık, dünyada pek çok büyük firmanın Crytek’in ürünlerini ve teknolojisini kullandığını belirterek, “Bu gurur verici bir şey. Biz arzu ediyoruz ki, bu birikim Türkiye’de de olsun. Kendilerini bilişim vadisinde bir merkez oluşturmaya ve küçük firmaların büyümesi noktasında da özellikle davet ettik” diye konuştu. Crytek ölçeğinde bir firmanın bilişim vadisinde olmasının sektörün Türkiye’de de hızlı şekilde gelişmesini sağlayacağını vurgulayan Işık, “Arkadaşlarımızın elinde bulunan teknoloji çok önemli bir teknoloji. Teknoloji sadece oyun alanında değil tasarımdan sinemaya, eğitimden sağlık alanına kadar pek çok alanda kullanılan bir teknoloji. Bu teknolojinin Türkiye’de de olması, Türkiye’ye kazandırılması bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı.

Ar-Ge ve inovasyon alanında faaliyet gösteren tüm şirketlerin Türkiye’de yatırım yapmasını özellikle arzu ediyoruz”

Işık, Türkiye’nin özellikle teknoloji düzeyini yükseltmek için çok ciddi gayret gösterdiğini ve teknolojik dönüşümü sağlamak istediğini dile getirerek, Türkiye’nin ilgili teşviklerin ve desteklerin sağlanmasında son derece cömert davrandığını kaydetti. Türkiye’nin bu alanda Almanya ve ya dünyanın değişik ülkelerine göre çok ciddi teşvikleri olduğuna dikkati çeken Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu desteklerin Türkiye’de artık yavaş yavaş üretime dönmesini görmek de bize mutluluk veriyor. Türkiye’de Ar-Ge yapmanın maliyetiyle Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde Ar-Ge yapmanın maliyeti arasında Türkiye lehine çok ciddi fark var. Dolayısıyla biz yüksek teknolojiyle üretim yapmak isteyen, Ar-Ge ve inovasyon alanında faaliyet gösteren tüm şirketlerin Türkiye’de yatırım yapmasını özellikle arzu ediyoruz. Bu konuyla ilgili gerekli kolaylıkları sağlıyoruz.”

Crytek firmasının sahiplerinden Avni Yerli ise İstanbul’da tanıtım ofisi açtıklarını ve yatırım planları olduğunu söyledi.

Öte yandan Işık, firmanın bir simulatör oyununu da deneyimleyerek oyun hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Frankfurt Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi’ni gezen Bakan Işık, burada bir süre vatandaşlarla sohbet etti.