“GİDİLECEK YER NOTER DEĞİL MİLLETTİR”

Mart 29, 2015  

Başlıksız-1 kopya
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
“Daha ilk defa bir siyasi lider (CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu) notere gidiyor. Bunun tek anlamı var. ‘Ey millet, biliyorum ki siz sözüme güvenmiyorsunuz. Nasıl güvensin bu millet?”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “Daha ilk defa bir siyasi lider notere gidiyor. Bunun tek anlamı var. ‘Ey millet, biliyorum ki siz sözüme güvenmiyorsunuz. Nasıl güvensin bu millet?” dedi.

İzmit ilçesinde restoranda düzenlenen AK Parti Kocaeli 75. İl Danışma Meclisi’ne katılan Işık, 21 Ekim 2007’deki referandumla cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin Türk demokrasi tarihinde milat olduğunu söyledi.

“Bu tarih aslında Türkiye’de fiilen başkanlık sistemine geçilmesiyle ilgili önemli dönüm noktasıdır” diyen Işık, “Bu tarihten önce 367 garabetiyle milletin verdiği yetkiyi kullandırmayan anlayış, 21 Ekim 2007’de duvara toslamıştır. Millet, ‘evet, sen Ali Cengiz, ayak oyunlarıyla cumhurbaşkanını seçtirmezsen, o yetkiyi senden alır, bu yetkiyi doğru kendim kullanırım’ demiştir” şeklinde konuştu.

Işık, 7 Haziran seçimlerinin bu noktada ikinci milat, AK Parti’nin çıkaracağı milletvekili sayısının da başkanlık sistemine geçişte son derece önemli olacağını vurgulayarak, 367’nin üzerinde milletvekiliyle iktidar olmaları halinde güvenlik mekanizmaları iyi kurulmuş, tıkır tıkır işleyen başkanlık sisteminin önünün açılacağını anlattı.

Bu açıdan hazirandaki seçimde farklı misyonları bulunacağını ifade ederek, “Bu seçimde 2007’de başlayan süreci tamamlamak için nihai yetkiyi alacağız” dedi.

“Gidilecek yer noter değil, millettir”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Işık, seçime 2 ay kala gidilecek yerin noter değil, seçim olduğunu vurguladı.

Işık, şöyle devam etti:

“CHP Genel Başkanı, çok ilginç bir adam. Sürekli adres şaşırıyor. Merdivene bineceği yeri bilmez, ters biner. Bütün kamuoyunda kendini güldürür. Oturduğu şehrin adını unutur, Kağıthane’ye ‘Kağıttepe’ der. Kendini, kendine oy veren insanı bile güldürür.. Kendi seçim çevresinden aday olmaz, gider, başka başka yerden olur. Şimdi de adres şaşırmış, gitmiş notere. Sayın Kılıçdaroğlu, seçime şurada 2 ay var, gidecek yer noter değil, millettir. Siyasette adres noter değil, millettir. Senet de siyaset de sözdür. Niye notere gidiyor? Sözüne itibar edilmediği için. Sayın Kılıçdaroğlu’ndan önce de Türkiye’de CHP’nin genel başkanları vardı. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlardır. AK Parti, 13 yıldır iktidarda.

Diğer muhalefet partileri var. Daha ilk defa bir siyasi lider notere gidiyor. Bunun tek anlamı var. ‘Ey millet, biliyorum ki benim sözüme güvenmiyorsunuz.’ Nasıl güvensin bu millet? Ne söylediysen tersi çıktı. Ne söylediysen doğru olmadığı kısa sürede ortaya çıktı. Hani mum hikayesini biliyorsunuz. Yatsıya kadar bile sürmesi pek çok sözünüz.”

“Şimdi büyük bir telaşla notere gidiyor, siyasetin noteri millettir, sözdür” diyen Işık, “Eğer sözünüze güvenilmiyorsa, sizin o makamı işgal etmeniz bile doğru değildir. Hele şimdi de ‘yüzde 35’in altında kalırsam’ demiş. CHP’de tartışma başladı. Kimse yüzde 35’I göremediği için ‘şimdi olacak’ tartışması başladı. Allah CHP’ye ve CHP’lilere kolaylık versin. Böyle bir genel başkanla ancak bu kadar olur” değerlendirmesinde bulundu.

“Kim parti disiplinine uymazsa gereken karşılığı alır”

AK Parti’de iktidar yorgunluğu ve farklı anlayış bulunmadığına dikkati çeken Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir siyasi partide herkesin her alanda aynı düşünmesi mümkün değildir, gerekli de değildir ama parti disiplinine kim uymazsa gereken karşılığı alır. İnşallah biz de 7 Haziran seçimlerine kadar bu tartışmaları bir kenara bırakacağız. Birlik ve bütünlük içinde seçimlerden en yüksek sonucu alacağız” ifadesini kullandı.

Toplantıya AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, milletvekilleri, belediye başkanları ve çok sayıda partili katıldı.