GİRİŞİMCİLİK RUHUNA VURULAN DARBE KOLAY TELAFİ EDİLEMİYOR

Şubat 9, 2014  

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Düzce'deBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Düzce'de

 

“Türkiye’de krizlerin en kalıcı etkisi nedir’ derseniz, girişimcilik ruhuna vurduğu darbedir. Ekonomik olarak krizler telafi edilebiliyor ve tahribatı onarabiliyorsunuz ama girişimcilik ruhuna vurulan darbeyi inanın, çok kolay ve kısa sürede izah edemiyorsunuz”

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (DÜTSO) tarafından düzenlenen Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni’nde konuşan Işık, bir ülkenin girişimcisi, risk alan, gözünü budaktan sakınmayan insanları yoksa ne kadar destek verilirse verilsin, hangi yatırım yapılırsa yapılsın, kalkınmayı sürdürülebilir kılma imkanı bulunmadığını söyledi.

“Allah’a şükürler olsun, bizim girişimcilik ruhumuz çok iyi” diyen Işık, bu girişimci yapının mutlaka doğru yönde desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye için KOSGEB’in büyük önem taşıdığına dikkati çeken Işık, şöyle konuştu. “Türkiye’de krizlerin en kalıcı etkisi nedir’ derseniz, girişimcilik ruhuna vurduğu darbedir. Ekonomik olarak krizler telafi edilebiliyor ve tahribatı onarabiliyorsunuz ama girişimcilik ruhuna vurulan darbeyi inanın, çok kolay ve kısa sürede izah edemiyorsunuz. Bu yüzden KOSGEB’in bu girişimcilik eğitimlerini çok önemsiyoruz. Ülkeyi kalkındıracak olan girişimcilerimizdir. Bugün Türkiye, dünyada ihracat yapmadığı ülke bırakmadı. Bu, çok güzel bir şey. Yapmamız gereken şey, girişimcilikte riskleri azaltmak, insanlarımızın bu noktadaki bilgi seviyesini yükseltmek, doğru yaklaşımla insanımızın potansiyelini ülkemizin değerlerine dönüştürmek. “Işık, bu yıl KOSGEB’e 332 milyon lira bütçe ayırdıklarını kaydederek, ayırdıkları bütçenin en iyi şekilde, en iyi yerlerde kullanılmasını istediklerini söyledi.