HALK SEÇTİĞİNE DESTEK VERİR VE HESAP SORAR

Temmuz 12, 2014  

PSX_20140712_183659

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilk turu 10 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak, “Cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesinin önemli noktası da şudur; Halk seçtiğine destek verir ve hesap sorar. Halk seçmediğine hesap sormaz” dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu’ya gelen Işık, partisinin il başkanlığını ziyaret etti.

 

Burada cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Işık, “10 Ağustos’a kadar bütün teşkilatlarımız hep birlikte seçimde birinci turda en yüksek oyla Cumhurbaşkanlığı seçiminin neticelenmesi için gayret göstereceğiz” diye konuştu.

Bütün partililerin her seçimde olduğu gibi çalışmalarını isteyen Işık, şöyle konuştu: “Önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimi gibi çok önemli bir süreç var. Bu sadece demokrasi tarihimizde değil 5-6 bin yıllık tarihimizde ilk defa cumhurbaşkanını halk doğrudan kendi oyuyla seçecek. Bu sayın başbakanımızın da vurguladığı gibi yeni Türkiye yolunda çok ama çok önemli bir adımdır. Artık mecliste oluşacak mutabakat veya görüşmemeler ya da o onu kabul etmedi, bu bunu kabul etmedi gibi durumlar olmayacak. Bazen en zayıf halkanın çıktığı ve en zayıf aktörlerin çıktığı bir anlayışla değil tamamen halkın oylarıyla doğrudan seçilecek bir mekanizma artık 10 Ağustos’ta yürürlüğe girmiş olacaktır. Cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesinin önemli noktası şudur; Halk seçtiğine destek verir ve hesap sorar. Halk seçmediğine hesap sormaz.”

Işık, konuşmasına şöyle devam etti: “O eski halkın seçmediği halkın hesap sormasının düşünülmediği anlayışla aday belirlemek bu yeni anlayışı algılayamamaktır. Biz kendi aramızda bir isim bulduk. İşte bunu cumhurbaşkanı yapacağız gibi bir anlayış yeni Türkiye’ye yönelik bir anlayış değildir. O eski Türkiye’nin anlayışıdır. Şimdi halk sandıktan doğrudan seçecek ve halk seçtiğinden hesap sorar. O nedenle ben ona bakmam ben buna bakmam dönemi bitti. Halk eğer oy veriyorsa halkın refahını artıracak, ülkenin itibarını artıracak ve demokrasiyi güçlendirecek bir anlayışla artık cumhurbaşkanlığı yapılmak zorunda. Ben bu konuda bütün teşkilatlarımızdan hassasiyetle çalışmalarını bekliyorum. İnşallah ilk turda seçimin neticelendirilmesi için elimizden geleni yapacağız.”

“Konu Filistin Olunca Dünya Kör Oluyor, Sağir Oluyor”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin, “Dünya’nın başka bir yerinde böyle bir durumun onda biri olmuş olsaydı dünya ayağa kalkardı” dedi.

Bir gazetecinin İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin sorusu üzerine Bakan Işık, şunları söyledi:”Maalesef orada bir insanlık dramı yaşanırken dünyanın sessiz kalması dünyanın hem içinde bulunduğu acziyeti hem de ne kadar çifte standartlı yaklaşımlara sahip olduğunu gösteriyor. Dünyanın başka bir yerinde böyle bir durumun onda biri olmuş olsaydı dünya ayağa kalkardı. Ama konu Filistin olunca tarafta İsrail olunca dünya kör oluyor, sağır oluyor, dilsiz oluyor. Bu hiç bir şekilde kabul edilemez bir durumdur. Filistin davası Türkiye’nin davasıdır. Filistin’de ölen her çocuk kendi çocuğumuzdur. Bir an önce bu kanın durmasını, İsrail’in operasyonlarında, şiddetinden ve imha hareketinden vaz geçmesini özellikle istiyoruz. Bu noktada hükumetimiz ve Türkiye Cumhuriyeti devleti gereken her türlü çalışmayı yapıyor. Arzumuz başta Amerika olmak üzere Birleşmiş Milletlerin (BM) bu olayın bir an önce durdurulması ve sorunu kökten çözmesi noktasında inisiyatif almasıdır.”