HEDEF: YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL…

Eylül 3, 2014  

10572111_527474270687007_1497335907696404390_o

Işık: “2020’den önce yerli otomobil yollarda olsun istiyoruz”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, katıldığı TV programında yerli otomobille ilgili ayrıntıları verdi.

Işık’ın açıklamalarına göre, yerli otomobil içten yanmalı motor teknolojisinde değil, hibrit ya da elektrikli otomobil kategorisinde olacak.

Otomotiv devlerinin elektrikli araçlara dönüşüm içinde olduğunu hatırlatan Bakan Işık, Türkiye’nin bu fırsatı değerlendirmek istediğini söyledi.

Kendisine bağlı TÜBİTAK’ın AR-GE boyutunda lokomotif olacağını belirten Bakan Işık, üretim için yerli firmaların çok istekli olduğunun altını çizdi.

Özel sektörle Türkiye’ye yerli otomobil markası kazandırmak için yol haritasının belirlendiğini kaydeden Fikri Işık, 2020’den önce çalışmanın neticeleneceğini aktardı.

Elektrikli otomobilde üç ana teknolojinin varlığına dikkat çeken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, batarya, yazılım ve donanım, tasarım alanlarında farklı babayiğitlerin işbirliğiyle ürünün ortaya konabileceğini belirtti.

Işık, “aradığımız babayiğitler noktasında ciddi olarak biz bu işte varız diyen Türkiye’nin özel sektörü var. Üretimi onlarla yapıp Türkiye’ye yerli otomobil markası kazandırmak istiyoruz. Yükün bir tek insanın omuzuna değil de belki birkaç insanın omuzuna vermek olabilir. Bataryayı bir babayiğit üstlenebilir, elektrikli motorlarını başka babayiğit, yazılımını başka bir babayiğit üstlenebilir” şeklinde konuştu.

Türksat 6A yerli olacak

Türkiye’nin uzay teknolojileri alanındaki çalışmalarını da sözlerine taşıyan Bakan Işık, bir AR-GE projesi olan Türksat 6A’nın yapılmasıyla Türkiye’nin dünyada sayılı ülkeler arasına gireceği müjdesini verdi.

Tamamı yerli haberleşme uydusu Türksat 6A’dan sonraysa hedef, daha yüksek çözünürlüklü yeni bir “yer gözlem” uydusunun yapımı olacak.

KOBİ’ler kurumsallaşmalı

Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren KOSGEB’in çalışmalarına da değinen Işık, KOBİ’lerin kurumsallaşması çalışmalarını çok önemsediklerini ifade etti.

Işık, kurumsallaşmayı gelişen piyasalarda rekabet etmenin olmazsa olmazı olarak gördüğünü belirterek, KOBİ’lerin birlikte iş yapma kültürünü artırmak için yoğun çaba sarfedildiğini anlattı.

Bakanlığının kümelenme programlarına ilişkin ayrı bütçeler oluşturduğunu söyleyen Işık, “ ’İşbirliği güç birliği’ programı gibi benzer projeler 2015’te de hayata geçirilecek” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için borsaya açılmalarına yönelik çalışmaların da tüm hızıyla devam ettiğini sözlerine ekledi.