HEDEFİMİZ 2016 YILINDA 2 DESTİNASYONA DAHA UÇMAK

Eylül 23, 2015  

“Cengiz Topel Havalimanı’nın daha etkin kullanılmasıyla ilgili Türk Hava Yolları, Anadolujet ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi yoğun bir çalışma yürütüyor. Hedefimiz 2016 yılında 2 destinasyona daha uçmak”

Başlıksız-1

 
 Cengiz Topel Havalimanı’nda incelemelerde bulunan Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AK Parti iktidarıyla havayolu taşımacılığında önemli bir mesafe aldığını, havayolu ulaşımının “halkın yolu” haline geldiğini söyledi.

 

Kocaeli gibi Türkiye’nin her yerinden vatandaşın yaşadığı bir kentte hava ulaşımının önemli bir rolü bulunduğunu dile getiren Işık, şu anda Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarının ihtiyaca cevap veremez durumda olduğunu, Cengiz Topel Havalimanı’nın bunlara alternatif hale geldiğini kaydetti.

 

Işık, havanın sisli olduğu zamanlarda uçakların Cengiz Topel Havalimanı’na inişte sıkıntılar yaşadığına dikkati çekerek, “Burası ilk açıldığında pistin önünde bir tepe vardı ve o tepeden dolayı ALS cihazının yerleştirilmesi mümkün olmuyordu. ALS cihazı yerleşmeyince de uçuşların yüzde 10’a yakını sis dolayısıyla iptal edilmek durumunda kalıyordu. Şimdi o problem çözüldü. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi, birlikte bir çalışma yaptılar ve burada yaklaşık 1 milyon metreküplük bir hafriyatla o tepeyi ve askeri alandaki küçük bir tepeyi ortadan kaldırdılar, yerine ALS cihazı yerleştirdiler ve uçuşlarımız çok daha güvenli hale geldi” diye konuştu.

 

Cengiz Topel’in 1 yıl içinde 10 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıkları bir havalimanı olacağını anlatan Işık, şöyle konuştu:

 

“Cengiz Topel Havalimanı’nın daha etkin kullanılmasıyla ilgili Türk Hava Yolları, Anadolujet ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi yoğun bir çalışma yürütüyor. Hedefimiz 2016 yılında 2 destinasyona daha uçmak. Bunlardan biri Antalya diğerini de Erzurum olarak hedefliyoruz. Daha sonra inşallah burayı Türkiye’nin önemli havalimanlarından biri haline getirmek istiyoruz.”

 

HDP’li bakanların istifası

 

Bakan Işık, bir gazetecinin AB Bakanı Ali Haydar Konca ile Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan’ın istifalarına ilişkin sorusu üzerine, “Gerek Sayın Başbakanımızın yazılı açıklaması gerek hükümet sözcümüzün açıklamaları konuyla ilgili her şeyi ortaya koyuyor. Daha fazla bir şey söylemeye gerek duymuyorum” ifadesini kullandı.

 

İstifa eden Konca’nın “HDP’nin, şu veya bu komplolarla barajın altına itilmesi tam aksine Türkiye’nin bölünmesini getirecektir” şeklindeki açıklamalarının hatırlatılmasının ardından Işık, şöyle devam etti:

 

“Siyasette tehdit dilinin kullanılması hiçbir zaman o dili kullanana fayda vermemiştir. Bizim milletimiz tehdide boyun eğmez, tehdit dilini kullananlara da prim vermez. O açıdan Türkiye’de bir demokratik olgunluk var. Türkiye’de herkes demokratik çerçeve içerisinde siyasi mücadelesini verir, bu siyasi mücadelenin demokratik kurallar, demokratik teamüller ve demokratik geleneklere uygun olması esastır. Hiç kimseyi tehdit ederek ‘şöyle olursa böyle olur, böyle olursa şöyle olur’ gibi bir yaklaşımla siyaset yapamazsınız. Bu şekilde siyaset yapmak isteyenlerle siyaset çöplüğü zaten yeteri kadar dolu.”

 

“Seçimler güven iklimi içerisinde yapılacak”

 

Işık, 1 Kasım’da gerçekleştirilecek genel seçimlerle ilgili alınan güvenlik önlemleri ve AK Parti’nin Kocaeli milletvekili aday listesiyle ilgili sorular üzerine şunları söyledi:

 

“Dün Bakanlar Kurulu’nda İçişleri Bakanımız kapsamlı bir sunum yaptı. 1 Kasım seçimlerinin özellikle tam bir güvenlik, güven ve huzur içinde yapılması için devletin tüm kurumları kendine düşen görevi en iyi şekilde yapmasının gayretinde. Burada inanıyoruz ki halkımız da bu noktada gereken hassasiyeti gösteriyor ve 1 Kasım seçimleri inşallah tam bir huzur ve güven iklimi içerisinde yapılacaktır, bundan dolayı bir endişe taşımıyoruz.

 

AK Parti Kocaeli’de 7 milletvekili alırsa Türkiye genelinde tek başına iktidar olur. Onun için biz AK Parti’nin Kocaeli’de yedinci milletvekilini almasını tek başına iktidar için çok önemli görüyoruz. Kocaeli teşkilatları olarak da bu hedefi gerçekleştirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bununla ilgili yoğun bir çalışmayı yapacağız.”

 

Eşme’deki sel felaketi

 

Bakan Işık, geçen aylarda iki sel felaketinin yaşandığı Kartepe’nin Eşme Mahallesi’nde başlatılan altyapı çalışmalarını da inceledi.

 

İnceleme gezisinin ardından yapılan çalışmalarla ilgili gazetecilere bilgi veren Işık, son dönemlerde mevsimlerin dengesinin şaştığını belirterek, 100 yılda bir yağması beklenen yağmurların Eşme’ye 100 gün arayla iki defa yağması ve burada iki defa sel felaketi yaşanmasının bu bölgede ciddi altyapı çalışmaları yapılmasını mecbur kıldığını söyledi.

 

Bakan Işık, 1950’lerde yapılan menfezlerin bölgenin sel riski dikkate alınmadan oluşturulduğunu dile getirerek, “İlk sel felaketinden sonra bu bölgenin komple afet riskinin belirlenip, bütüncül bir anlayışla çalışmaların yapılması benimsendi. O arada ikinci felaket oldu ama o çalışmalar da belli bir olgunluğa gelmişti. Bugün büyük bir memnuniyetle görüyoruz ki karayollarının, Eşme bölgesinde afet riski taşıyan alanların afete dayanıklı hale getirilmesiyle ilgili projesinin inşaat çalışması devam ediyor” diye konuştu.

 

Hava şartları uygun olursa D-100 Karayolu üzerindeki çalışmanın Aralık ayı sonuna kadar bitirileceğini kaydeden Işık, bütün menfezlerin değiştirildiğini anlattı.

 

Bölgede, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün de ciddi çalışmaları olduğunu vurgulayan Işık, “Maden Deresi’nin üzerine 1,5 milyon metreküplük bir gölet yapılması kararı alındı. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu gölet yapılacak ve bununla beraber taşkın riski minimize olacak. Hem 6 bin dönüm alanın sulanması sağlanacak hem de taşkın riski büyük oranda elemine edilmiş olacak” şeklinde konuştu.

 

Öte yandan, incelemeler sırasında Işık’a, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ve diğer yetkililer eşlik etti.