HEDEFİMİZ 6 SAATTE BİR KANDİL’İN ÜZERİNDEN GEÇECEK UYDU YAPMAK

Şubat 19, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Terör örgütünün Kandil’de barınma imkanı kalmadı. Bunu nasıl yaptı derseniz. Kendi geliştirdiğimiz uydumuz 2,5 günde bir Kandil’in üstünden geçti. Her 2,5 günde orada bir çukur mu kazıldı, bir tümsek mi var, bir baraka mı yapıldı, bir duvar mı örüldü, bunu tespit etti” dedi.

12734203_741672195933879_7635611747316842954_n

Işık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat’ta sanayici ve iş adamlarıyla bir araya geldi.

Bakan Işık, burada yaptığı konuşmada, terörle mücadele kapsamında 23 Temmuz’da başlayan operasyonda Türkiye’nin Kandil’i yerle bir ettiğini söyledi.

Türkiye’nin Kandil’e rastgele bomba atmadığını, dağı taşı bombalamadığını, milimetrik hedefler vurduğunu dile getiren Işık, şöyle devam etti:

“Terör örgütünün Kandil’de barınma imkanı kalmadı. ‘Bunu nasıl yaptık’ derseniz. Kendi geliştirdiğimiz uydumuz 2,5 günde bir Kandil’in üstünden geçti. Her 2,5 günde orda bir çukur mu kazıldı, bir tümsek mi var, bir baraka mı yapıldı, bir duvar mı örüldü, bunu tespit etti. Onların ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin bundan haberinin olması mümkün değil’ dediği cephanelik ki üzerine ağaç dikmişler, yeşillik yapmışlar. O cephaneliği vurduk. Niye? Yapılırken 2,5 günde bir üzerinden geçiyorduk. Şimdi yeni hedefimiz bırakın 2,5 günü 6 saatte bir Kandil’in üzerinden geçecek uyduyu yapmak ki 2018’de bitirmiş olacağız. Türkiye’nin savunma sanayine yatırım yapmış olmasının önemi bugünlerde daha net olarak ortaya çıktı. Bu coğrafyada yaşıyorsanız çok güçlü silahlı kuvvetlere sahip olacaksınız. Silahlı kuvvetleriniz de dünyanın en gelişmiş silahlarıyla donatılmış olacak. Başka yolumuz yok.”

Işık, Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu ve bundan sonra da gücünü artırarak sürdürmeye devam edeceğini vurgulayarak, “İşte Türkiye’nin en önemli güç kaynaklarından biri Türkiye’nin sanayisidir, sanayicileridir. Bu ülkede sanayici kahramandır, kim ne derse desin, yatırım yapıyor, ülkemiz kazanıyor” dedi.

 Yerli otomobil

Türkiye’nin geç de olsa kendi yerli otomobilini üretmek zorunda olduğunu vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

“Bunu yapmazsa bugün demir çelik sektörünün çektiği sıkıntıdan daha büyük sıkıntıyı 10 yıla kalmaz Türk otomotiv sektörü çekecek. Niye? Otomotiv sektöründe bir paradigma değişimi var, teknoloji tamamen değişiyor. Bugün Türkiye’nin otomotivdeki en güçlü olduğu mekanik alanın katma değeri düşüyor, elektriğin, yazılımın, donanımın katma değeri yükseliyor. Her gün katma değeri düşen bir sektör rekabet edebilir mi? Türkiye bütün dünyada otomotivde tedarikçi ama Almanya otomotiv yan sanayisi, otomotiv sektörünün tedarikçisi değil stratejik ortağı. Türkiye kendi markasını çıkarmadığı sürece tedarikçi olarak kalacak. Biz Türkiye’nin bu defa treni kaçırmasını istemiyoruz. Biz istiyoruz ki otomotiv teknolojisinde üreten, geliştiren ve ihraç eden bir ülke olsun. Hamdolsun altyapımız var, sağlam.”

Işık, 2018 yılı Haziran ayında yerli otomobilin tanıtımını yapmayı planladıklarını, 2020’den önce de seri üretime geçmeyi hedeflediklerini belirterek, Türkiye’nin bu kez yerli otomobili üreteceğini sözlerine ekledi. ​

Konuşmaların ardından Bakan Işık, sanayici ve iş adamlarının sorularını yanıtladı.