“HEDEFİMİZ TÜRKİYE’Yİ 2023 HEDEFLERİNE TAŞIMAK”

Mayıs 15, 2015  

Başlıksız-1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “AK Parti olarak en büyük vaadimiz 13 yılda başardığımız, ülkeyi getirdiğimiz noktayı yeni bir sıçramayla 2023 hedeflerine taşımak. Bunu yaparsanız asgari ücret, emekli maaşları daha hızlı yükselir” dedi.

Işık, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürlüğü binasında sanayici ve iş adamlarına yaptığı konuşmada, Türkiye’nin IMF’ye bağlı geçirdiği dönemlerde sıkıntılı süreçlerden geçtiğini belirterek, Türkiye’nin ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durmaması halinde yeni “Dervişlerin” başlarına geçeceğini kaydetti.

“Emekli maaşları, asgari ücret açık artırmada”

7 Haziran seçimleri yaklaşırken vaatlerin havada “uçuştuğunu” dile getiren Işık, şunları söyledi:

“Herkes her şeyi açık artırmaya çıkardı. Emekli maaşları, asgari ücret açık artırmada. Kim ne isterse ‘onu da yapacağız, onu da yapacağız’ tarzında biçimle yolumuza devam ediyoruz. Türkiye’nin böyle bir ortamda üretmeden gelirini artırmayacağını hepimiz bilmeliyiz. Ekonomi kanunla yönetilmez. Eğer yönetilseydi dünyada ne enflasyon olurdu ne işsizlik olurdu ne hayat pahalılığı olurdu ne ekonomik sıkıntı olurdu. Ekonomi akılla yönetilir. Vaatlerin akılcı olması son derece önemlidir. AK Parti olarak en büyük vaadimiz 13 yılda başardığımız, ülkeyi getirdiğimiz noktayı yeni bir sıçramayla 2023 hedeflerine taşımak. Bunu yaparsanız asgari ücret, emekli maaşları daha hızlı yükselir. ‘Büyümeyi yüzde 6’ya çıkaracağız’ demiş bir parti. Sen ülkedeki her yatırıma karşı çıkarak büyümeyi nasıl artıracaksın. Nükleer santral kuralım ‘hayır’, fabrika kuralım ‘hayır’, onu kuralım, bunu kuralım ‘hayır.’ Nasıl büyüteceğiz bu ülkeyi?”

Ekonomi kararları

Türkiye’den uçakla 3 saatlik mesafe gidilerek dünyada gelir düzeyi en yüksek 1,5 milyar insana ulaşıldığına dikkati çeken Işık, bu coğrafyanın kendilerine hem ciddi bir avantaj sağladığını hem de ciddi bir sorumluluk yüklediğini vurguladı.

Işık, şunları söyledi:

“Eğer Allah’ın verdiği bu nimeti değerlendirirsek kalkınırız. Değerlendiremezsek zayıf düşeriz. Zayıf düştüğümüz zaman da başkalarının sürekli gözünün üzerinde olduğu, sadece bölgesel ve dünya dengeleriyle ayakta kalmaya çalışan bir ülke durumuna düşeriz. Bu ülkenin kendi ayakları üzerinde durması en temel önceliğimiz. Bunlardan biri ekonomi. Eğer bu ülke ekonomide kendi ayakları üzerinde durursa hiç kimsenin sözüyle talimatıyla direktifiyle hareket eden ülke olmaz kendi kararlarını kendi verir. Ekonomiyle ilgili kararlar ne ABD’de ne Londra’da ne de başka bir yerde alınır. Ekonomiyle ilgili kararlar Ankara’da, Osmaniye’de alınır.”

 Üretim ekonomisi

Işık, 2008 krizinin dünyada üretimin değerini herkese bir kez daha gösterdiğine dikkati çekti.

Üretime dayanmayan ekonomilerin nasıl sıkıntıya girdiğini, adeta iflasın eşiğine geldiğini, buna mukabil üretime dayanan ekonomilerin krizden nasıl etkilenmeden çıktığını herkesin gördüğünü ifade eden Işık, iktidara geldikleri andan itibaren üretim yatırım yapmaları nedeniyle o dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği “kriz teğet geçecek” sözünün gerçekleştiğini dile getirdi.

“Üretmeden vadedilen gelir, geleceğin satılmasıdır. ‘Bana oy verin ben size şunu vereceğim’ demek ülkenin geleceğini ipotek altına alacağım demektir” diyen Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üretmeden kalkınmanın bir örneği yok. Allah vergisi bir turizm cennetinde yaşarsınız o zaman başka bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece gelen turist sizi götürür, Maldivler gibi. Ama o da dünyada sadece 1-2 ülkede var. O açıdan hükumetlerimizin en önemli önceliği üretimin artırılması. Eğer Türkiye’de üretim artmamış olsaydı gayrisafi yurt içi hasılamız 233 milyar dolardan 800 milyar dolara yükselmezdi. Eğer Türkiye’de üretime yatırım yapmamış olsaydık kişi başına düşen milli geliri 3 bin 300 dolardan 10 bin 500-11 bin dolar seviyesine çıkaramazdık. İhracatımızın yüzde 95’i sanayi ürünü. Eğer Türkiye’de üretim artmamış olsaydı 36 milyar dolarlık ihracat 158 milyar dolar seviyesine çıkabilir miydi?”

Nitelikli üretim

Işık, bölgede istikrarsızlık, savaş ortamı ve ciddi problemler olurken Türkiye’nin istikrar içerisinde yoluna devam ettiğini, bunu da üretimden gelen güçle başardığını kaydetti.

2023 hedefleri için yeni bir başarı hikayesi yazacaklarını belirten Işık, “Türkiye, ilk 12-13 yılda çok net bir başarı hikayesinin altına imzasını attı. Bu, artık ikinci bir sıçrama dönemi için bizim açımızdan son derece güçlü bir zemindir. İkinci bir sıçrama yapmak durumundayız. 2023 hedeflerini yakalamak durumundayız. Artık ikinci sıçramamız da yine üretiminden olacak. Üretimin niteliğini arttırarak olacak. Niceliği de artıracağız ama asıl odaklandığımız nokta üretimde niteliği artırmak olacak.”

Organize sanayi bölgelerini desteklediklerini vurgulayan Işık, “Bir tek şartımız var, ineklerin otlaması için organize sanayi bölgesi yapmayalım. Dolacaksa, yatırımcısı varsa verelim” ifadelerini kullandı.

Işık, açıklanacak olan mart ayı işsizlik rakamlarında işsizliğin daha da düşeceğinin görüldüğünü, istihdamın trendinin yukarı yönlü olduğunu kaydetti. Yeni Sanayi Strateji Belgesi’ni açıkladıklarını anımsatan Işık, “Vizyonumuz, Türkiye’nin ileri teknolojide Afro-Avrasya’nın üretim ve tasarım üssü olması” dedi.

Işık, “www.lonca.gov.tr” internet adresinden üreticiler için sanayi portalı oluşturduklarını belirterek, herkesin bu siteyi ziyaret etmesini tavsiye etti.

Kadirli ve Osmaniye OSB’nin gelişimiyle ilgili bilgiler de veren Işık, bundan memnuniyet duyduğunu anlattı.