HEDEFİMİZ TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTMEK

Mart 11, 2014  

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaeli'de

“Eğitime yatırımlar sürecek”

Işık, Yukarı Hereke Uzunpınar İlkokulu ve Ortaokulu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, hükümetlerin en önemli önceliğinin eğitim olması gerektiğini belirterek, ülkenin geleceğinin eğitim ve bilimdeki gelişmelere bağlı olduğunu söyledi.

“Eğitime yatırım yapmayan ülkeler, geleceğini kaybeder, eğitime gereken önemi vermeyen toplumda gelecekte varlık iddiasını sürdüremez” diyen Işık, AK Parti olarak en önemli önceliği, eğitime verdiklerini kaydetti.

Işık, çocuklara kaliteli eğitim vermek istediklerini dile getirerek, okullardan mezun olan çocukların ülkede önemli mevkilere gelmesini arzu ettiklerini bildirdi.

2014 yılı bütçesinde Türkiye’nin topladığı bütün vergi gelirinin yarısını eğitim, sağlık, sosyal yardımlar ve politikalarla spora ayrıldığını vurgulayan Işık, “Gece gündüz eğitim yatırımını sürdürüyoruz. Eğitimde sadece okul yapmakla kalmıyoruz. Okulların içini çağın en yeni teknolojisiyle donatıyoruz. Okullarımıza kablolu internet bağı yapıyoruz. Bütün okullarımızda 1-2 yıl sonra akıllı tahtalarımız olacak” ifadesini kullandı.

“Eğitime yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır”

Bakan Işık, dünyanın en ileri ülkelerinin çocuklara verdiği eğitimi, çağın teknolojisini kullanarak Türkiye’deki çocuklara vermeye başladıklarına işaret ederek, Türkiye’de orta okul ve lise seviyesindeki öğrencilere, tablet bilgisayar verdiklerini söyledi.

Çocukların dünyadaki hiçbir ülkenin çocuklarından geri kalmasını istemediklerini ifade eden Işık, “Bizim çocuklarımız da bilim, teknoloji üretsin, bizim çocuklarımız dünyanın sayılı bilim insanlarından olsun. Ülkemiz dünyanın en güçlü ülkelerinden olsun. İstiyoruz ki, ecdadımız bize nasıl cennet bir vatan bıraktıysa, biz de çocuklarımıza güçlü bir ülke emanet edelim. Bunun da en temel yolu, eğitim ve bilim. Eğitime ve bilime yaptığımız yatırımı, ülkemizin geleceğine yapılan yatırım olarak değerlendiriyoruz. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz” şeklinde konuştu.