“HEDEFİMİZ ZİGANA TÜNELİNİ 3-4 YIL İÇİNDE AÇMAK”

Mayıs 14, 2015  

Başlıksız-1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 13 kilometre uzunluğunda çift tüplü Zigana Tüneli’ni yakında ihale edecekleri bilgisini vererek, “Hedefimiz en geç 3-4 yıl içinde bunu hizmete açmak” dedi.

Bakan Işık, Gümüşhane Valiliği ile İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) tarafından Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 6. Gümüşhane Tanıtım Günleri etkinliğinin açılışını gerçekleştirdi.

Sunuculuğunu sinema ve tiyatro oyuncusu Gafur Uzuner’in yaptığı etkinliğe, Eski Adalet ve Milli Savunma Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu, iş adamı Aydın Doğan ve siyaset dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

Bakan Işık, burada yaptığı konuşmada, Gümüşhane’yi “misafirperverlik ve hayırseverliğin zirve yaptığı şehir” olarak nitelendirerek, hemşehrileriyle gurur duyduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin büyümesi, kalkınması ve gelişmesi için Gümüşhane insanı olarak tarihin her döneminde önemli katkılar verdiklerinin anlatan Işık, kendileri için manevi değerlerin çok önemli olduğunu, Gümüşhane’nin kendi değerlerine en fazla sahip çıkan illerin başında geldiğini kaydetti.

 “Gümüşhane Salyazı Havaalanı’yla ilgili teknik çalışmaları başlattık”

Gümüşhane’ye yaptıkları yatırımlar ve projeler hakkında katılımcılara bilgi veren Işık, şunları ifade etti:

“13 kilometrelik çift tüplü Zigana Tüneli’ni yakında ihale edeceğiz. Şu anda ihale çalışmaları devam ediyor. Trabzon havaalanında indiğiniz zaman 45 dakika içerisinde Gümüşhane’ye ulaşacaksınız. Hedefimiz en geç 3-4 yıl içinde bunu hizmete açmak. Bunun yanında Türkiye hızlı trenle tanıştı, yakında Gümüşhane de hızlı trenle tanışacak. Bir başka önemli proje de bu. İstanbul’dan hızlı trenle Gümüşhane’ye, oradan da Trabzon’a ulaşacaksınız. Projeler hazırlanıyor, önümüzdeki süreçte inşallah bu ihale de yapılacak. Ayrıca, Gümüşhane Salyazı Havaalanı’yla ilgili teknik çalışmaları da başlattık. Orada inşallah belki askeri ve sivil ortak amaçlı bir çalışmayı Ulaştırma Bakanlığımız şu anda yürütüyor.”

Dernekler, vakıflar ve hemşehrilerin arasındaki kaynaşmanın daha da artması için bu tarz etkinliklerin yoğunlaştırılması gerektiğini vurgulayan Işık, iş adamlarına Gümüşhane’ye yatırım yapma çağrısında bulundu.

Konuşmasının ardından GÜDEF Başkanı Tahsin Söğüt, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a plaket takdim etti. Işık, daha sonra Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve GÜDEF Başkanı Tahsin Söğüt’le birlikte, etkinlik alanında yer alan ve Gümüşhane’nin yöresel ürünlerinin sergilendiği standları ziyaret etti. Stant alanında vatandaşların ikramlarından tadan Bakan Işık, kendisine iletilen talepleri dinledi.

Etkinlik, 4 gün boyunca devam edecek.