HEDEFİMİZ,2023’te 60 MİLYAR DOLARLIK AR-GE

Mayıs 31, 2015  

Başlıksız-6 kopya

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2023’te 60 milyar dolarlık Ar-Ge hedefine ulaşmayı amaçladıklarını belirterek, bunun en az 40 milyar dolarını özel sektörün yapmasını sağlamayı istediklerini bildirdi.

Başiskele’deki bir otelde Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Kocaeli Şubesi üyeleriyle bir araya gelen Işık, TÜMSİAD gibi derneklerin üyelerinin menfaatlerinin yanı sıra medeniyet değerlerinin yeniden inşası için de çalıştığını söyledi.

Bakan Işık, Türkiye’nin 7 Haziran’da önemli bir seçim yapacağını, seçimin ardından 4 yıllık süreçte pek çok reformun gerçekleştirileceğini ifade etti.

Son 13 yıldır üretim ve yatırım ortamının iyileşmesi için gayret gösterdiklerini vurgulayan Işık, ekonomik alandaki gelişmeleri anlattı.

Işık, Türkiye’nin mutlaka “dünya süper ligi oyuncusu” olması gerektiğine işaret ederek, “Dünyada hızlı bir değişim yaşanıyor. Hedefimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında Türkiye’yi dünya süper liginin güçlü bir oyuncusu yapmaktır. Bunun için çalışıyoruz. Bunu yapabilmek için de Ar-Ge harcamalarımızı yüzde 1’den yüzde 3’e çıkarmak durumundayız. Ar-Ge, sadece devlet eliyle yapılan bir işle olamaz. Hedefimiz, 60 milyar dolarlık Ar-Ge hedefine 2023’te ulaşmak ama en az bunun 40 milyar dolarını özel sektörün yapmasını sağlamak. Bunun için yol haritamız belli. Geleneksel olarak güçlü olduğumuz sektörlerde katma değeri yükselteceğiz. Daha katma değerli ürünler üreteceğiz” diye konuştu.

 “Türkiye’nin başına çorap örmeye çalışanların sayısı arttı”

OECD’nin önümüzdeki dönemde istihdamını artıracak 3 ülkeden birisi olarak Türkiye’yi gösterdiğini aktaran Işık, “Temel argümanımız var. Türkiye, ölçek bazında ne üretebiliyorsa yerli üretsin, bütün üretimimiz yenilikçi ve yeşil olsun. Biz ‘yerli üretim’ dedikçe başka yerlerden ses gelmeye başladı. Türkiye, ‘yerli ve yenilikçi üretim’ dedikçe, Türkiye’nin başına tezgah açmaya, çorap örmeye çalışanların sayısı da arttı, Türkiye aleyhinde kampanyalar hız kazandı. Bunları sizler görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Işık, Türkiye’nin namerde muhtaç olmaktan kurtulduğunu, ülkenin ekonomik, siyasi ve demokrasi anlamında iyi noktaya geldikçe çeşitli olayların ortaya çıkarıldığını söyledi.

2 milyar 800 bin fidanı toprakla buluşturan iktidara karşı Gezi Parkı odaklı eylemlerin başlatıldığını anlatan Işık, “Çeşitli ülkelerde polis vahşice siyahi insanları öldürürken veya kendi insanına vahşice tavır takınırken bırak canlı yayını, bant yayını yapmayan CNN gibi, BBC gibi bazı kanallar, Türkiye’de 9 saat reklam arası vermeden canlı yayın yaptı. Allah’a hamdolsun o tezgahı bozdunuz. Daha sonra Türkiye paralel çete ihanetiyle karşı karşıya kaldı” diye konuştu.

 “Kardeşlerimizi yalnız bıraksaydık tarih bizi affeder miydi?”

Bakan Işık, seçimlere az bir zaman kala MİT tırları konusunun gündeme getirildiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bayırbucak Türkmenleri’ne Esed bomba yağdırırken, Türkiye yardım göndermeyecek miydi? Oradaki kardeşlerimizi biz eğer yalnız bıraksaydık tarih bizi affeder miydi? Soruyorum size. Onlara gönderilen yardımları bile ‘terör örgütüne silah yardımı yapıyor’ diye, Bayırbucak Türkmenleri’ni terörist, Türkiye’yi de teröre yardım eden ülke konumuna düşürmek hangi vatanseverin, hangi dindarın, hangi muhafazakarın, hangi milliyetçinin davranışı olabilir? Sizler yine sahip çıktınız. Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği, bu tezgahı da bertaraf etti.”