HEPİMİZ BU ÜLKENİN EŞİT VATANDAŞLARIYIZ

Ekim 23, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Vazifemiz, bu ülkede hiç kimsenin kendini ikinci sınıf hissetmemesi, kendini ayrı hissetmemesi, inancından, düşüncesinden dolayı asla bir ayrımcılığa tabi tutulmaması”

Başlıksız-1

Işık, Darıca Hacı İsmail Bayramoğlu Spor Salonu’nda düzenlenen Caferi Ehl-i Beyt Aşure Günü’ne katılan Işık, buradaki konuşmasında, Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt’e yapılanın İslam dünyasının ortak acısı olduğunu söyledi.

Zulmü yapanları İslam dünyasının lanetle andığını ifade eden Işık, Hüseyin, Hasan, Ali, Fatma ve Zeynep isimlerinin İslam dünyasının ortak isimleri arasında yer aldığını belirtti.

Işık, hiçbir Müslüman’ın zulmü alkışlamayıp, zalimi de sevmeyeceğini dile getirerek, “Kıyamete kadar sürecek bu matemi, her bir matem gününde Kerbela olayından ders alıp yarınlara İslam dünyasının acı çekmeden, yeni zulümler yaşamadan hayatına devam etmesini nasip eylesin” diye konuştu.

Kerbela olayından bin 376 yıl sonra yine İslam dünyasında kan aktığını anlatan Işık, karanlık mahfillerce yetiştirilen insanların, İslam dünyasında terör yaptığını kaydetti.

 “Hepimiz bu ülkenin eşit vatandaşlarıyız”

Demokratik bir ülkede bütün gruplarının inanç ve ibadetlerini en güzel şekilde yapması için kendilerini sorumlu hissettiklerini anlatan Işık, şu değerlendirmede bulundu:

“Kocaeli ve Türkiye’deki kardeşlerimizin kendi öğretilerini yavrularına en güzel şekilde öğretmesi için gerekenleri yapmanın gayretindeyiz. Hocalarımızla yakinen görüşüyoruz. Arzumuz, bu ülkede her birimiz birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde yaşamaya devam edelim. Bu ülkede hiç kimse kendini farklı hissetmesin. Hepimiz bu ülkenin eşit vatandaşlarıyız. Biz bu ülkeye eşit vatandaşlık bağıyla ama ortak değerler bağıyla bağlanmış insanlarız. Vazifemiz, bu ülkede hiç kimsenin kendini ikinci sınıf hissetmemesi, kendini ayrı hissetmemesi, inancından, düşüncesinden dolayı asla bir ayrımcılığa tabi tutulmaması.”

Türkiye Caferileri Vakfı Genel Sekreteri Hasan Apaydın da matem için bir araya geldiklerini anımsatarak, Türkiye’de oynanmak istenen oyunların yeni olmadığını, buna karşı uyanık bulunması gerektiğini vurguladı.

Apaydın, hiçbir fitnenin insanların arasına kin ve nefret ekmesine izin verilmemesi gerektiğini dile getirerek, “Bölünmeyeceğiz, parçalanmayacağız. Bizim en büyük iftiharımız, bizden terörist çıkmamıştır ve çıkmayacaktır” dedi.