HER ŞEYİ AKILLA, MANTIKLA KAYNAKLARI DOĞRU KULLANARAK YAPTIK

Ekim 21, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık ;”Artık bugün Ankara’da IMF memurları gelip bakanlara talimat veremiyor. Her şeyi akılla, mantıkla, kimseyi mağdur etmeden ama ülkenin kaynaklarını doğru kullanarak yaptık”

turombus

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,

Malatya’da trambüslerin toplu ulaşımda kullanılmaya başlanması dolayısıyla düzenlenen törenin ardından valiliği ziyaret ederek, şeref defterini imzaladı.

Vali Süleyman Kamçı ile görüşen Işık, burada yaptığı konuşmada, Malatya’nın Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden biri olduğunu belirterek, resmi açılışını gerçekleştirdikleri trambüs projesinin kente faydalı olacağını söyledi.

Işık, daha sonra 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan GAP Güneydoğu Tekstil fabrikasını ziyaret etti. Fabrikada incelemelerde bulunan Işık, işçilerle yemek yedi.

İşçilerle çay içerek sohbet eden Işık, burada yaptığı konuşmada, vatanını en çok sevenin işini en iyi yapan kişiler olduğunu söyledi.

Herkesin işini en iyi yapması durumunda ülkenin kalkındığını aktaran Işık, “Sizin burada işinizi iyi yapmanız, şirketi daha iyi noktaya getiriyor. Bu da yeni yatırımı ve istihdamı beraberinde getiriyor. Böylece işveren de kazandıkça bir kısmını da işçisiyle paylaştığı zaman o da ayrıca size dönüyor” diye konuştu.

İşçilerin sorularını yanıtlayan Işık, işçilerin yaptığı üretimin ülkeye büyük katkılar sağladığını ifade etti.

Bakan Işık, 2008’de IMF ile yolları ayırdıklarını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık bugün Ankara’da IMF memurları gelip bakanlara talimat veremiyor. Her şeyi akılla, mantıkla, kimseyi mağdur etmeden ama ülkenin kaynaklarını doğru kullanarak yaptık. Bugün memlekette yolsuzluktan bahsedenler memleketin SSK’sınını batıranları biliyorsunuz. Şimdi kalkmışlar, ‘Biz yaparız’ diyorlar, yapamazlar. Niye yapamazlar? Başkasının aklıyla iş olmaz bizim kendi aklımız kendimize yetmiyor mu? Allah’a şükürler olsun bakın 2008’de küresel kriz çıktı. Herkes bu krizde batar bu ülke diyordu. Ama Türkiye krizi fırsata çeviren bir ülke konumuna geldi. Sonuçta bu ülke bizim. Yarın hangimiz istemeyiz çocuklarımız daha güçlü bir ülkede yaşasın. Çocuklarımız daha güçlü bir ülkede yaşasın istiyorsak bugün doğru kararlar alacağız. Seçim var diye popülizm yapmaya kalkarsak ülke kaybeder. Ama bunu söylerken de insanımızın hak ettiğini vermekte bizim görevimiz. Bu arada bir denge kuracağız. Onun için bizim temel yaklaşımımız, insanlarımız sağlıklı olduğu sürece çalışsın. Çünkü çalıştığınız her gün için prim ödüyorsunuz o prim de emeklilikte size aylık olarak dönüyor.”

Işık, halkın desteğiyle iktidar olduklarını, alacakları her kararda milleti düşündüklerini kaydetti.

Türkiye’nin daha önce kendine bakamayan bir ülke olduğunu belirten Işık, “Ben rahmetli Ecevit’in ‘Clinton IMF’ye talimat versin de 500 milyon dolar kredi versin’ diye o Clinton’ın masanı üzerinde oturup Ecevit’in de esas duruşta olduğu fotoğrafı hiç unutmuyorum. O günkü ülkeden bugünkü ülkeye hamdolsun geldiyse Türkiye burada hepimizin katkısı var. Ama sabırla yolumuza devam etmemiz lazım. Her birimizin elimizdeki işi en iyi şekilde yaparak yolumuza devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Işık ve beraberindekiler daha sonra 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemede bulundu.