HİTİT ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA MERKEZİNİ BAKAN IŞIK AÇTI

Mayıs 7, 2015  

Başlıksız-1 kopya

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’de uzun yıllar üniversiteler ile bulundukları şehirlerin arasında bariyerler konulduğunu belirterek, “Şehirle, üniversitelerin barışması şu son dönemlerde tam anlamıyla gerçekleşti” dedi.

Işık, Hitit Üniversitesi tarafından kurulan Bilim, Teknik, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılış törenine katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, üniversite, sanayi iş birliğine dikkati çeken Işık, üniversitelerin sanayi ve bulundukları şehirlerle bütünleşmeleri gerektiğini söyledi.

Üniversitelerin şehirlerin ayrılmaz bir parçası olduğunu anlatan Işık, “Maalesef bizde çok uzun yıllar üniversiteler şehirle ve halkla aralarına bariyerler koydu. Geçmişte bunun örnekleri var. Şimdi geldiğimiz nokta itibarıyla üniversiteler şehirle ve halkla barıştı. Özellikle şehirle, üniversitelerin barışması şu son dönemlerde tam anlamıyla gerçekleşti” diye konuştu.

Ar-Ge çalışması yapan öğretim üyeleri desteklenecek

Bakan Işık, üniversitelerde Ar-Ge çalışması yapan öğretim üyeleriyle ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını ve bunun seçimlerin ardından Mecliste görüşüleceğini dile getirdi.

Hazırladıkları düzenlemenin öğretim üyelerinin desteklenmesini ön gördüğüne işaret eden Işık, şöyle konuştu:

“Araştırma yapan hocalarımızın emeklerinin karşılığını bulması için bazı düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Kanunu Meclise sevk ettik, ama yetişmedi. İnanıyorum ki Meclis açıldıktan sonra ilk işimiz Ar-Ge yapan hocaların elde ettiği, ürettiği değerin yüzde 85’ini kendi cebinde bırakacak düzenlemeyi hayata geçirmek. Şu an hocalarımız Ar-Ge yapıyor, bir kazanç elde ediyor ama yüzde 50’den fazlası oraya kesinti, buraya kesinti, döner sermaye, gelir vergisi derken eriyor. Diyoruz ki “hayır hocalarımız siz Ar-Ge yapın biz sizi sonuna kadar destekleyelim.” Bununla ilgili çalışmalarımızı da inşallah seçimden hemen sonra Meclisin iradesiyle yasalaştıracağız.”

Işık, Hitit Üniversitesi Bilim, Teknik, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdikten sonra partisi tarafından kentteki muhtarlarla düzenlenen toplantıya katıldı.