Hızlı tren ihalesi 8 Ekim de

Eylül 4, 2010  

Köseköy Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Zeki Emengen ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden Fikri Işık, burada İstanbul-Ankara arası yapılması planlanan hızlı tren hattının Gebze-Köseköy etabının ihale tarihinin belirlendiğinin müjdesini verdi. Işık, Gebze-Köseköy hattının ihalesinin 8 Ekim tarihinde gerçekleşeceğini kaydetti.

KOCAELİ’Yİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Işık bu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “ İktidara geldiğimizden beri demir yollarına çok önem veriyoruz. Türkiye’nin birçok noktasında hızlı tren inşaatları devam ediyor. Bunlardan Ankara-İstanbul hızlı tren projesi ilimizi yakından ilgilendiriyor. Bu hattın Ankara’dan Eskişehir’e kadar olan bölümünü hizmete açtık. Şimdi ise; Köseköy-Gebze etabının ihalesini 8 Ekim’de gerçekleştireceğiz ” dedi.

PROJENİN YAPIM SÜRESİ 30 AY

Işık; “ Ülkemiz açısından olduğu gibi ilimiz açısından da nemli bir yatırım olan bu proje; Kocaeli-İstanbul-Ankara arasını oldukça fazla rahatlatacaktır. Bu proje ile vatandaşlarımız demiryolu ulaşımını tercih edeceğine inanıyorum. Bizim amacımız daha konforlu, daha modern ve daha rahat bir ortamda ülke insanımızın seyahat etmesini sağlamaktır ” dedi.

GEBZE KÖSEKÖY 24 DAKİKA OLACAK

Işık proje ile Gebze-Köseköy arası 24 dakikaya ineceğini belirtirken “ Köseköy-Gebze etabının alt ve üst yapı işlerini kapsayacak ihale 8 Ekim’de gerçekleşecektir. Projenin yapım süresi 30 ay olarak belirlenmiştir. Bu hızlı tren projesi hizmete girdikten sonra; Köseköy-Gebze arası 39 dakikadan 24 dakikaya inecektir, projenin Gebze-İstanbul etabının ise, Marmaray projesi kapsamında inşaatı devam etmektedir  ” dedi.