“HSYK’NIN KARARI DOĞRU”

Mayıs 12, 2015  

Başlıksız-2 kopya

“Kararın doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu 5 isim için de uzun zamandır yargı gücünü kullanarak, hükümete yönelik darbe içerisinde oldukları konusunda kamuoyunun çok güçlü kanaatleri vardı”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) 2. Dairesi’nin 4 savcı ve 1 hakimin meslekten ihracına karar vermesine ilişkin, “Kararın doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu 4 isim için de uzun zamandır yargı gücünü kullanarak, hükümete yönelik darbe içerisinde oldukları konusunda kamuoyunun çok güçlü kanaatleri vardı” dedi.

Işık, A Haber’de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. HSYK 2. Dairesi’nin, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl’ün meslekten ihracına ilişkini soru üzerine Işık, hakimlerin adalet dağıtmakla görevli olan ve anayasa, kanun, vicdan dışında hiçbir etki altında kalmamaları gereken insanlar olduğunu vurgulayarak, “Bu 5 ismin, örgüt yapısı içinde, adeta bir örgüt üyesi gibi davrandığını, bizler de uzun süredir kamuoyunda takip ediyoruz” dedi.

Bunları kamuoyunun da gördüğünü ifade eden Işık şunları kaydetti:

“Yaptıkları işler bir hakimin, savcının yapacağı işlerle uzaktan yakından alakalı olmayan işler ve davranışlardır. HSYK’da hakim ve savcıların tavır ve davranışlarını, meslekle ilgili olmayan konulardaki hareketlerini değerlendiren bir kurum. Dolayısıyla ben verilen kararın doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu 5 isim için de uzun zamandır yargı gücünü kullanarak, hükümete yönelik darbe içerisinde oldukları konusunda kamuoyunun çok güçlü kanaatleri vardı. Kendilerinin de ortaya koyduğu tavırlar, kendi vicdanlarıyla değil de bir başka mihraktan, kurumdan veya kişiden emir alarak bazı hareketleri yaptıklarına yönelik kamuoyundaki kanaati çok pekiştirmişti. Belli ki HSYK da elindeki delilleri değerlendirdi. Gerekli çalışmayı yaptıktan sonra bu kararı verdiler, hayırlı olsun.”

Bakan Işık, paralel yapının özellikle devletin içerisinde tamamen temizlenmesi gereken ve sonuna kadar mücadele edilmesi gereken bir yapı olduğunu vurgulayarak, “Bunlar küresel güç merkezleriyle ittifak içerisine girerek, Türkiye’de hükümeti devirmeye ve meşru demokratik düzeni bozmaya yönelik gayret gösteriyorlar. Ben bunun özellikle HSYK’nın gözünden kaçmadığını ve HSYK’nın da gerekli değerlendirmeyi yaptığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Zekeriya Öz’e dair değerlendirmelerde de bulanan Işık, “Yani yazıklar olsun Zekeriya Öz’ün yaptıklarına. Yaptıkları bir hakime savcıya yakışmayacak tavırlar. Yaklaşık 1,5 yıldır biliyorsunuz gösteriyor, daha önce Ergenekon davasında da aynı tavırları göstermişti. Şimdi de 1,5 yıldır hakime, savcıya yakışmayacak tavırları ısrarla ve inatla sürdürmeye devam ediyordu” diye konuştu.