“İNTERNETE YASAK GETİRİLMEDİ”

Şubat 9, 2014  

IMG_9960

IMG_0122

 

 İNTERNETE YASAK GETİRİLMEDİ

Düzce aday tanıtım toplantısında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, internet düzenlemesiyle hükümetin yetki alanını daralttığını belirterek, “Bunlar ‘hükümet diktatörleşiyor’ diye yaygara kopartıyor. Neden, ayaklarına basılıyor? Bugüne kadar alıştıkları yöntemlerle fakirin, fukaranın oluşturduğu kaynaklar kendilerine aktarılmıyor. ‘İnternete yasak getirildi mi’ diye soruyorlar. Kusura bakmayın ama internete yasak getirilmedi” şeklinde konuştu.

Demokrasilerde devletin görevinin bireylerin hukukunu gözetmek olduğunu anımsatan Işık, anayasanın temel işlevinin bireyi devlete karşı korumak olduğunu anlattı. Işık, şunları dile getirdi:

“Hakkınızda biri şantaj, kaset yapacak, küfredecek, kişilik haklarınızı zedeleyecek. Siz de gideceksiniz, bir hafta-on gün mahkemeden karar aldırmaya çalışacaksınız. O bir haftada zaten atı alan Üsküdar’ı geçmez mi? Ne olacak peki o insanın hakkı, hukuku? Ne olacak o insanın ailesine karşı düştüğü durum, toplumdaki itibarı? Bunun geri dönüşü var mı? Böyle bir şantaj, kişilik haklarına saldırı, hakaret, küfür ve eleştiri sınırını aşan bir şey varsa dört saat içinde bu yayını durdurma yetkisi veriyoruz. Peki ne zamana kadar? 24 saate kadar. Yayını durdurma talebinde bulunan kişi hemen gidecek mahkemeye ve bunun kişilik haklarına saldırı olduğunu mahkemeden kararla belgeleyecek.

Belgelemez ise yayın devam edebilir. Belgelerse o sitenin tamamı kapatılmayacak. Bunun kişilik haklarına saldırı ihlali olduğunu belgelerse sadece o sitedeki haberin linkine erişim engellenecek. Bunun neresi yasak? Şu dönem siz ne yaparsanız yapın, birileri ‘bunu yasak’ diye lanse ediyor. Yeni bir demokratikleşme paketi getiriyoruz. Telefon, ortam dinlemelerini hakimin ittifakı kararına bırakıyoruz. Beyefendiler ‘olmaz’ diyor. Niye? AK Parti yapıyorsa yanlıştır. AK Parti, millet ne derse onu yapar.”

“Bu yapıya sızan cuntanın sözde yolsuzluk kılıfıyla hükümete darbeye teşebbüs etmesini asla kabullenmeyiz”

Fikri Işık, tartışmaların dershanelerle başladığını, o dönemde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı yaptığını, süreci iyi bildiğini söyledi.

“Dershane işi bahane” diyen Işık, “Bunlar AK Parti’ye savaş açtı, dershaneyi bahane kullanıyorlar. Aradan birkaç gün geçince bunun bahane, esas hedefin Recep Tayyip Erdoğan’ı iktidardan düşürmek olduğu ortaya çıktı. 17 Aralık’ta yolsuzluk kılıflı, hükümeti düşürme darbe planı piyasaya sürüldü. Ey bu operasyonu yapan o güç odakları. Bu paralel yapının komuta kontrol merkezine sızan çeteden, cuntadan bahsediyorum. Bu yapıya sızan cuntanın sözde yolsuzluk kılıfıyla hükümete darbeye teşebbüs etmesini asla kabullenmeyiz. İktidar yolsuzluk yapıyorsa bunu son 6 ayda mı yapmaya başladı, yolsuzluk yapan hükümet bu kadar yatırım yapabilir miydi? Onların derdi Recep Tayyip Erdoğan’ı partinin başından indirip siyaseti dizayn etmek. Kimsiniz siz? Madem siyaset yapmak istiyorsunuz, kurun partinizi çıkın milletin önüne.” dedi.