Hünkar Çayırı Güreşleri Yapıldı

Eylül 2, 2010  

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık Gebze Belediyesi tarafından Hünkar Çayırı´nda düzenlenen ve Tarihi Kırkpınar´dan sonra en önemli yağlı güreş organizasyonları arasında gösterilen Geleneksel Hünkar Çayırı Yağlı Güreşlerine katıldı. Bu seneki güreşlerin onur konuğuasrın güreşçisi Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya oldu.

Fatih Sultan Mehmet´in karargah kurduğu tarihi Hünkar Çayırı´nda yapılan yağlı güreş müsabakalarına 23´ü başpehlivan olmak üzere yaklaşık 300 güreşçi katıldı. Yağlı güreşler Gebze Belediyesi Mehteran Bölüğü´nün verdiği konserle başladı.

Kırkpınar başpehlivanlarından Recep Kara ve Osman Aynur başta olmak üzere, yağlı güreşin ünlü başpehlivanları Ali Gürbüz, Fatih Atlı, Ekrem Yavuz, Sezgin Yüksel, Şükrü Kazan, Ahmet Kavakçı gibi başpehlivanların katıldığı başpehlivanlık güreşini finalde rakibi Fatih Atlı´yı yenen Ali Gürbüz kazandı.

Hünkar Çayırı Yağlı Güreş Ağalığı için sekiz aday başvurdu. Ağalık Gebzeli işadamı Mustafa Ölmez´de kaldı. Çok sayıda güreşçinin katıldığı güreşlere Gebzelilerin ilgisi de büyük oldu. Güreşleri izlemek için Hünkar Çayırı´na akın eden binlerce vatandaşa etli pilav ve ayran ikram edildi.

Müsabakalara Kocaeli Milletvekli Fikri Işık yanı sıra, asrın güreşçisi Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya,AK Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili İlyas Şeker, Dilovası Kaymakamı ve Gebze Kaymakam Vekili Hasan Göç, Darıca, Çayırova kaymakamları, ilçe belediye başkanları, AK Parti Gebze İlçe Başkanı Yılmaz Bayram, Belediye Başkan Yardımcıları, belediye ve il genel meclisi üyeleri, Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim ve diğer protokol üyeleri katıldı.