İÇ GÜVENLİK PAKETİ ÇÖZÜM SÜRECİNİN GARANTÖRÜDÜR

Şubat 17, 2015  

Işık: “İç güvenlik yasası çözüm sürecinin garantörüdür böyle bir yasa olmazsa her an sokaklar terörize edilir böyle olursa çözüm süreci riske girer”

24TV HABER MANSET
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 24 Televizyonunda kulis Programı’nın konuğu oldu.

Ankara temsilcisi Yaşar Taşkın Koç’un Sorularını cevaplandıran Işık’ın gündeminin ana konusu TBMM Genel Kurulu’nda ele alınan iç güvenlik yasa tasarısıydı.

Çözüm Süreci ile tasarının onurdan bağlantılı olduğunu ifade eden Işık, özgürlük güvenlik dengesine dikkati çekti.
Bakan Işık şöyle devam etti:

“İç güvenlik yasası çözüm sürecinin garantörüdür böyle bir yasa olmazsa her an sokaklar terörize edilir böyle olursa çözüm süreci riske girer. Çözüm sürecinin başarıya ulaşmasını istiyorsak ki çok büyük bir kesim istiyor. Özgürlük güvenlik dengesinde çok dikkatli olmalıyız ne özgürlüğü güvenliğe feda edebiliriz ne de güvenliği özgürlüğe feda edebiliriz. Son olarak dünyada yaşanan olaylar da bunu gösterdi. 6-8 Ekim Kobani olaylarında pek çok insanımızın canı gitti mi? Gitti, bütün bunlar neyi gösterdi kesinlikle güvenliğin özgürlükler için olmazsa olmaz koşul olduğunu gösterdi.
Çözüm sürecinin emniyetle yoluna devam edebilmesi için kesinlikle güvenliğin sağlanması gerekiyor”

Iç güvenlik Yasası’nı en sabırsızlıkla bekleyen bölgelerin doğu ve güneydoğu olduğunu aktaran Işık, bölgede insanların güvenle sokağa çıkmak istediğini söyledi.

Işık, muhalefetin ‘istemezükçü” tavrının yanlış olduğunu belirterek, “Insanlar Sokağa güvenle çıkmak istiyor, Insanlar, sokakta molotof atılıp çoluğunun çocuğunun hayatinı kaybetmesini istemiyor, eğer çözüm sürecinin Eğer çözüm sürecinin başarıya ulaşmasını isteyenler varsa iç güvenlik Yasası’na destek vermeli” dedi.

Hükümet’in bu konudaki kararlılığını vurgulayan Bakan Işık, AB müksetebatına Aykırı hiç bir maddenin pakette bulunmadığını belirtti.

Işık sözlerini şöyle tamamladı:

“Genel kuruldaki yasa tasarısında AB normlarının dışında hiçbir madde yok AB’de uygulanmayan hiçbir madde yok İçişleri Bakanımızı tebrik ediyorum büyük hassasiyetle hazırlandı. İç güvenliğiniz tehlikeye girerse ulusal güvenliğiniz tehlikeye giriyor.. Ukrayna ve Mısır iki örnek. Ülkelerin içlerine sokak hareketleriyle şekil verme anlayış var buralarda… Bunlara karşı son derece uyanık olmak zorundayız Ukrayna’da sokak hareketiyle yönetimi değiştirdiler ve Ukrayna parçalandı ciddi çatışmalarla ülke darmadağın oldu kobani de DEAŞ Tarafından saldırı olunca 200 bin kobanıli Türkiye’ye sığındı kucak açıldı ama korbanı olayları bahane edilerek 60’a yakın vatandaşın can verdiği sokak olayları oluştu bunlara müsaade edemeyiz”